Експерти розкритикували план Міндовкілля щодо виконання Екологічного договору для України  shutterstock

Експерти розкритикували план Міндовкілля щодо виконання Екологічного договору для України 

Ганна Велика

Проєкт цього документу міністерство розробило й оприлюднило на початку травня

Фахівці Української природоохоронної групи (УПГ) проаналізували проєкт плану заходів, спрямованих на виконання Екологічного договору для України (Environmental Compact). Екологи УПГ дійшли висновку, що реалізація пунктів цього плану не допоможе ані зменшити екологічні наслідки військової агресії росії, ані забезпечити екологічне відновлення України.

З детальним аналізом плану можна ознайомитися на сайті УПГ.

Основний меседж, який хотіли донести фахівці УПГ такий: Міндовкілля підійшло до розробки Плану абсолютно формально: 50 рекомендацій Робочої групи високого рівня з екологічних наслідків війни екочиновники перетворили на 50 формальних завдань, які не спроможні жодним чином зменшити екологічні наслідки війни, а тим паче сприяти екологічному відновленню України.

Серед загальних коментарів і зауважень екологи природоохоронної групи зазначили такі:

  1. Для кожної рекомендації має бути розроблений детальний план дій, спрямований на її досягнення. Натомість, у проєкті Плану в більшості випадків до однієї рекомендації розроблено лише один захід.
  2. У Плані потрібно відобразити результати, яких планують досягти за допомогою запропонованих заходів, а не проміжні кроки.
  3. Оскільки наскрізними темами, що стосуються всіх рекомендацій є інклюзивність, повна довіра Українського народу, Концепція “Планетарних Меж”, План потрібно розробляти за участі всіх зацікавлених сторін.
  4. План має включати практичні заходи щодо збору й аналізу інформації про наслідки російської агресії на довкілля, а не лише розроблення нормативно-правових актів та листування між державними органами влади та міжнародними організаціями.

Спеціалісти зазначають, що заплановані заходи подекуди й прямо суперечать рекомендаціям, прописаним в Екологічному договорі для України. Наприклад, Рекомендація 42 Екологічного договору визначила обов’язковість ОВД та СЕО для всіх проєктів, планів і програм. А запланований захід у Плані доручає розробити механізми відступу від ОВД та СЕО.

Крім того, в Екологічному договорі чітко зазначено, що прикладом проєкту, що потребує прозорої оцінки із залученням незалежних експертів є можлива відбудова Каховської ГЕС. Але в Плані прямо написано, що можливу відбудову Каховської ГЕС слід виключити з усіх можливих оцінок.

“Очевидно, під час розробки Плану в міністерстві забули про пріоритет довкіллєвих питань, які є наскрізними темами всіх рекомендацій Екологічного договору для України”, – констатували в УПГ.

Нагадаємо, Міжнародна робоча група щодо екологічних наслідків війни розробила та презентувала Екологічний договір для України (Environmental Compact), який є дорожньою картою для притягнення росії до відповідальності та відновлення довкілля. Документ має 30 рекомендацій для України та 20 для світової спільноти.

Пізніше ЕкоПолітика повідомляла, що контроль за зеленим відновленням України пропонують віддати віцепрем’єр-міністру Юлії Свириденко.

Читайте також
Рахунок до росії за викиди вуглекислого газу через війну досяг позначки у $32 млрд
Рахунок до росії за викиди вуглекислого газу через війну досяг позначки у $32 млрд

Але фактична шкода для клімату може бути ще більшою

Через війну в Україні можуть зникнути окремі види птахів
Через війну в Україні можуть зникнути окремі види птахів

Деяких із них ми можемо втратити назавжди

Екологічні збитки від обстрілу ДніпроГЕСу сягнули 140 мільйонів гривень
Екологічні збитки від обстрілу ДніпроГЕСу сягнули 140 мільйонів гривень

Обрахунок збитків триває і сума шкоди буде збільшуватися

У Харкові СЕС та генератор забезпечили роботу лікарні під час блекауту
У Харкові СЕС та генератор забезпечили роботу лікарні під час блекауту

СЕС допомогла підтримати роботу лікарні, попри те, що погода не була сонячною