ЕкоПолітика зібрала 5 найбільш значних справ про шкоду довкіллю, які були оприлюднені за тиждень з 12 по 17 квітня. Інформацію публікували пресслужби прокуратур, а також Державна екологічна інспекція України та її підрозділи.
1. На Львівщині прокурори повідомили про підозри начальнику комунального підприємства та підприємцю. Першому інкримінують службову недбалість, а другому – забруднення земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для довкілля.
За даними слідства, одне з комунальних підприємств Стрийщини та фізична особа-підприємець уклали низку договорів про надання послуг з утримання сміттєзвалища. Але підприємець порушив умови договору: у період з вересня 2020 року по листопад 2024 року він скидав тверді побутові відходи поза межами сміттєзвалища – на прилеглі до нього земельні ділянки.
Заступник начальника комунального підприємства не проконтролював умови виконання договорів. Зокрема, він не ініціював виготовлення проєкту експлуатації полігону та здійснення складування відходів згідно з таким проєктом, не вживав заходів щодо встановлення меж полігону.
Експертиза встановила, що фігуранти спричинили шкоду довкіллю на понад 57 млн грн.
Наразі очільника комунального підприємства відсторонили від займаної посади, на його майно наклали арешт. Також прокурори готують клопотання про накладення арешту на майно підприємця.
2. Минулого тижня за забруднення земель отримала підозру ще одна чиновниця – директорка одного з комунальних підприємств Кропивницького району, яке надає послуги з вивезення твердих побутових відходів.
З’ясувалося, що в період з листопада 2023 року по березень 2024 року підприємство забруднювало суміжну земельну ділянку площею понад 3,5 тис. кв. м. Експертиза встановила наявність в ґрунті амонію, нітратів, сульфатів, хлоридів та інших небезпечних речовин.
3. Двох працівників Черкаського рибоохоронного патруля упіймали на браконьєрстві. Їм, а також їхньому цивільному посібнику повідомили про підозри.
Слідство встановило, що впродовж 2024 року працівники відділу охорони водних біоресурсів за допомогою цивільних осіб займалися браконьєрством в акваторії Кременчуцького водосховища.
Вони добули риби на загальну суму близько пів мільйона гривень та розпорядилися нею на свій розсуд, зокрема продали за готівку.
Наразі підозрюваним обирають запобіжні заходи.
4. На Волині екоінспектори виявили незаконну порубку дерев в урочищі Дубки біля села Тоболи Камінь-Каширського району. Вони зафіксували 341 пень незаконно зрубаних дерев різних порід: вільхи, сосни, берези, ялини, дуба, осики. Загальна сума збитків становить понад 2,6 млн грн.

Фото: facebook.com/volyn.dei.
5. На Кіровоградщині за незаконну вирубку дерев судитимуть голову одного з садових товариств Золотоніського району. Слідчі з’ясували, що він тричі – 02.12.2023 р., 13.01.2024 р. та 20.02.2024 р. усно розпорядився вирубати дерева, які не перебувають у володінні та користуванні товариства та межують із територією Деньгівського лісництва філії "Золотоніське лісове господарство" ДП "Ліси України". В той же день фігурант підписав та поставив печатку про надання дозволу на перевезення незаконно вирубаних дерев.
Своїми протиправними діями підозрюваний спричинив збитки на суму майже 800 тис. грн.
Якщо вину порушника доведуть, йому загрожує штраф від 68 тис. грн до 102 тис. грн або арешт на строк до 6 місяців, або позбавлення волі на строк від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
Про 10 найбільш вагомих випадків шкоди довкіллю з 5 по 11 квітня читайте у попередньому дайджесті ЕкоПолітики.