У середу, 15 вересня, Комітет із питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України отримав для ознайомлення проєкт закону № 6018 "Про екологічне страхування".
Днями раніше подання законопроєкту до парламенту підтримав Кабінет міністрів. Відповідне рішення уряд ухвалив без обговорення під час засідання 8 вересня.
Документ розроблено на виконання рішення Ради національної безпеки й оборони України від 23 березня 2021 року "Про виклики і загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації", яке введено в дію Указом президента України від 23 березня 2021 року № 111/2021.
Мета законопроєкту № 6018 — запровадження страхування цивільної відповідальності за шкоду, заподіяну державі, життю, здоров'ю та майну фізичних осіб, юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців у результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Основні положення документа такі:
— Договір екострахування обов'язково реєструється у відповідному Єдиному держреєстрі.
— Страховий випадок визнається таким за фактом збитку, який підтверджено рішенням суду.
— Мінімальний розмір страхової суми встановлює Кабмін.
— Виплата страхового відшкодування здійснюється в такі терміни: державі — до 30 днів із дня настання страхового випадку; майну третіх осіб — до 20 днів; здоров'ю третіх осіб — до 10 днів; життю третіх осіб — до семи днів.
— Передбачається створення Бюро екологічного страхування, що утримується за кошти страховиків.
Як сказано в пояснювальній записці до документа, законопроєкт обов’язково поширюється на 14 тисяч підприємств, які належать до високого ступеня ризику. Решта підприємств зможуть укласти договори екострахування добровільно.
Зазначається також, що реалізація законопроєкту не потребує додаткових видатків із держбюджету.
Попри те, що законопроєкт уже зареєстрували в Раді та надіслали для ознайомлення профільному комітету, ключові зауваження з боку бізнесу враховано не було, зауважили в Європейській бізнес-асоціації раніше.
Зокрема, в ЄБА нагадали, що деякі положення законопроєкту не узгоджуються з чинним законодавством про страхування.
Як повідомляла ЕкоПолітика, у квітні було створено робочу групу для розроблення концепції механізму екологічного страхування.