Державна екологічна інспекція у Закарпатській області за результатами проведеної перевірки не зафіксувала порушень на полонині Руна (Рівна), де триває будівництво вітрової електростанції (ВЕС) без позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля (ОВД).
Про це заявили активісти Української природоохоронної групи (УПГ), які змогли отримати копію акту цієї перевірки. Він доступний для перегляду на каналі цієї громадської організації у Telegram.
Абсурдні результати перевірки
В акті екоінспектори Свереняк Ігор Ігорович та Вудмаска Алла Миколаївна погодилися із позицією забудовника – ТОВ "Вітряний парк Полонина Рівна-1" – та визначили, що для даного будівництва ОВД не потрібна. Нагадаємо, компанія стверджує, що спорудження фундаментів під вітроустановки, які почали заливати ще у квітні, – це зовсім не складова будівництва ВЕС. Тому чекати на отримання висновків з оцінки впливу на довкілля не треба.

Фото: facebook.com/SavePikuy.
І це попри наявний лист Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, у якому прямо вказано, що фундамент вітрогенератора – це частина будівництва ВЕС, і таке будівництво неможливо здійснювати без висновку з оцінки впливу на довкілля. В УПГ наголосили, що в самому звіті з ОВД ВЕС слово "фундамент" згадується 290 (!!!) разів, а згідно із законом, процедурі оцінки підлягає “будівництво вітропарків в цілому, а не лише встановлення турбін на готові фундаменти”.
Активісти наполягають на тому, що очільник Держекоінспекції України Ігор Зубович та керівниця Міндовкілля Світлана Гринчук мають публічно прокоментувати ситуацію щодо полонини Руна.
“Бо те, що відбувається, – це не просто нищення Українських Карпат, поєднане з ганебними інформаційними кампаніями проти активістів. Це – нівелювання тих євроінтеграційних природоохоронних норм, які вводилися Україною протягом останніх років. І якщо зараз це не зупинити – нас чекають такі самі історії з забудовою інших полонин: Апецька, Свидовець, Красна, Гостра”, – попередили природоохоронці.

Фото: facebook.com/SavePikuy.
Хроніки протистояння
Нагадаємо, боротьба місцевих жителів та екоактивістів із забудовниками за цю ділянку високогір’я почалася понад рік тому. На початку лютого 2024 року захисники Руни заявили про зрив громадських слухань щодо будівництва ВЕС на цій локації. За 3,5 години так і не обговорили детальний план території з 30 вітряками та звіт про стратегічну екологічну оцінку, щоб визначити ризики та альтернативні місця для реалізації цього проєкту.
Трохи пізніше, у травні, попри протести місцевих мешканців 14 депутатів Тур'є-Реметівської сільської ради проголосували за надання дозволу на будівництво вітрогенераторів на полонині Руна.
ДЕІ тривалий час взагалі ігнорувала численні звернення громадськості з вимогою перевірити законність будівництва, яке відбувається на полонині. А після проведення інспектування чиновники затягували час і не надавали громадськості акт, складений за результатами перевірки.
На початку травня цього року Закарпатський окружний адміністративний суд відмовив міжнародній благодійній правозахисній організації “Екологія-Право-Людина” у забезпеченні позову у справі щодо будівництва ВЕС на полонині Руна.
А наприкінці червня ЕкоПолітика розповідала про те, що громадськість Закарпаття ініціювала збір підписів під зверненням до новопризначеного генерального прокурора Руслана Кравченка з вимогою зупинити незаконне будівництво вітрової електростанції на полонині Руна та доріг до неї через праліси Карпат.