У воєнний час дуже важливо мінімізувати кількість продукованих відходів, щоб не додавати роботи комунальникам, а суху рослинність не спалювати, щоб рятувальники не витрачали цінного в умовах війни часу на гасіння спричинених такими діями пожеж. Саме тому компостування органіки — таке важливе під час війни.
На важливості переробки органічних відходів на корисний компост акцентували активісти різних громадських організацій і працівники комунальних підприємств.
За словами учасників ГО Zero Waste Alliance Ukraine, органічні відходи займають приблизно 50% сміттєвого відра. Саме вони, розкладаючись, дають неприємний запах і рідину.
Також варто компостувати суху траву — так зникне потреба в спалюванні й ви отримаєте чудовий компост.
Активісти ГО "Еколтава" запевнили, що компостер легко зробити в домашніх умовах. Це може бути або компостна яма або ящик або контейнер.
Тож тим, хто живе в приватному будинку, радять викопати яму або збити з кількох дощок компостер і скидати туди органіку, окрім м’яса та риби.
Також можна облаштувати декілька великих компостувальних ям чи компостерів на місто або село. Будь-хто може принести туди листя, а потім брати звідти компост.
"Цієї весни, коли в Україні триває визвольна боротьба, щодня виникають пожежі внаслідок обстрілів чи вибухів ворожих снарядів. Однак дехто свідомо спалює сухостій зменшуючи оборонну здатність ЗСУ й виснажуючи рятувальників, які всі сили зараз спрямовують на порятунок життя людей, зменшення та ліквідацію наслідків злочинних дій. Нині підпал прирівнюють до диверсійних дій, тобто розцінюється як допомога ворогу", — зазначили активісти "Еколтави".
Зі свого боку команда ГО "Екодія" зробила плакат з інструкцією, чому не можна спалювати сухостою та яка є екологічна альтернатива. Там закликали людей завантажити плакат, роздрукувати його та почепити на дошці оголошень у своїй громаді чи навіть на паркані в недобросовісних сусідів.
Тим часом у Львові й далі працює компостувальна станція.
"Усі охочі можуть придбати компост для потреб свого господарства, тим самим підтримати економіку нашої країни", — розповіли в КП "Зелене місто".
Комунальники також подякували всім містянам, які сортують органіку, викидають відходи в окремі контейнери, перевізникам, які забезпечують вивезення сміття й людям і бізнесу, які купують готовий продукт.
Нагадаємо, що в громадській організації Zero Waste Alliance Ukraine розповіли, як можна суттєво скоротити кількість відходів у воєнний час і, відповідно, зменшити навантаження на комунальників.