У понеділок, 4 жовтня, на платформі Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської бізнес-асоціації (EBA) відбувся круглий стіл, присвячений реформуванню екологічної політики та законодавства.
Захід став продовженням дискусії, розпочатої рік тому, щодо нагальних питань здійснення ефективної та збалансованої екологічної політики в Україні, йдеться на сайті асоціації.
Усього було три сесії, протягом яких учасники обговорили стан реалізації ключових довкіллєвих реформ у сферах управління відходами зменшення промислового забруднення, оцінки впливу на довкілля, надрокористування, охорони біорізноманіття, декарбонізації, екологічних фінансів, екологічного контролю тощо.
За інформацією пресслужби EBA, під час заходу відбулася презентація оновленої Білої книги розвитку екологічного напрямку в Україні, – Реформування екологічної політики та законодавства задля забезпечення цілей сталого розвитку 2.0.
У результаті дискусії було досягнуто згоди в тому, що останнім великим здобутком парламенту став ухвалений 2019 року закон про моніторинг, звітність і верифікацію викидів парникових газів; хоча практична реалізація цієї ініціативи з боку профільного міністерства поки що викликає самі питання. Водночас найбільшим провалом експерти визнали реформу у сфері управління відходами, адже відповідний законопроєкт № 2207-1-д за 14 місяців підготовки до другого читання так і не було опубліковано.
Учасники круглого столу погодилися, що очевидною є потреба перегляду процесу підготовки екологічних законодавчих ініціатив, зокрема, шляхом залучення інших комітетів у процес реформування екологічного законодавства.
Було одностайно підтримано ідею провести слухання на базі Комітету ВРУ з питань економічного розвитку щодо врегулювання питань у сфері екологічного оподаткування, а саме його цільового використання.
"Питання екологічної трансформації економіки вже давно перейшло зі сфери суто екологічної в економічну площину і в умовах пошуку коштів на декарбонізацію промисловості має бути розв'язане якомога швидше", — уважають в асоціації.
Учасники круглого столу:
народні депутати:
- Олексій Устенко, голова підкомітету з питань рентних платежів, екологічного податку та оподаткування АПК Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики;
- Людмила Буймістер, голова підкомітету з питань розвитку конкуренції та рівних умов для бізнесу Комітету ВРУ з питань економічного розвитку;
- Вікторія Гриб, представниця Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг;
галузеві експерти:
- Олександр Лимар, експерт із поводження з відходами в Українському інституті майбутнього;
- Владислав Антипов, генеральний директор ТОВ "Центр екології та розвитку нових технологій";
- Кирило Криволап, виконавчий директор Центру економічного відновлення, радник прем’єр-міністра України;
- Володимир Панченко, доктор економічних наук, партнер компанії KSP Strategies;
- Світлана Берзіна, голова громадської ради при Міністерстві захисту довкілля і природних ресурсів України, президент ВГО "Жива планета";
Олександр Сущенко, координатор групи проєктів з енергетики та охорони довкілля, ПРООН; - Ольга Полуніна, експертка аналітичного центру DiXi Group.
Напередодні ЕкоПолітика розповіла, які ще заходи, присвячені екологічним питанням, відбудуться цього тижня.