В Україні питання сміття стає все актуальнішим з кожним роком, адже відходи мають властивість накопичуватися. При цьому на звалища кожен день потрапляє дуже багато цінної сировини, яку можна переробити і використовувати.
Щоб сміттєзвалища припинили поглинати нові території та отруювати навколишнє середовище активісти звертають увагу на досвід європейських країн, передає 24 канал.
Саме переповненість на сміттєвому полігоні у Львові стала причиною зсуву, в якому загинули люди. Гостро стоїть сміттєва проблема і в Києві, де полігони також переповнені.
В Європі системно працюють над тим, щоб на звалища потрапляло якомога менше сміття. Для цього там стали налагоджувати систему сортування та переробки відходів.
Останнім часом така робота стала проводитися і в Україні. У різних містах будуються лінії сортування сміття, з'являються контейнери для роздільного збору відходів, куди можна викинути пластик, скло і метал. Однак, сміттєпереробна галузь в нашій країні поки ще знаходиться в зародковому стані і на звалища потрапляє близько 97% сміття.
Найпрогресивнішими країнами в галузі поводження з відходами вважаються країни Скандинавії, де переробляється близько 97-99% всіх побутових відходів.
Так у Швеції близько 34% відходів використовується як вторсировина, 50% – спалюється для отримання електроенергії, а 15% відправляються на компост і використовуються для отримання біогазу.
Схожа ситуація у Фінляндії.
Оскільки в Швеції й Фінляндії немає своїх запасів нафти і газу, то питання енергонезалежності в цих державах стоять дуже гостро, і вони використовують будь-яку можливість для того, щоб замінювати вуглеводні іншими, альтернативними джерелами енергії.
Побутові відходи стали одним з таких альтернативних джерел.
В рамках цієї стратегії реалізується концепт Waste to energy – енергія з відходів. Так, у Швеції з року в рік спалюється все більше сміття на 30 сміттєспалювальних заводах, в тому числі завезеного з інших держав.
Біогаз, отриманий зі сміття, також використовується для отримання електроенергії та як паливо для міського транспорту.
Щоб система збору відходів могла функціонувати, жителів скандинавських країн ще в дитячому садку вчать правильно розділяти сміття, а біля будинків зазвичай стоять контейнери для прийому:
- паперу;
- скла;
- металу;
- пластика;
- залишків їжі;
- відходів, що не переробляються.
Також у Швеції була введена система заставної вартості, коли товар у перероблюваній упаковці продається з невеликою надбавкою. І якщо потім здати банку або пляшку в спеціальний автомат, він поверне частину грошей.
Досвід скандинавських держав показує, що за належного рівня організації процесів, сміття з великої екологічної проблеми перетворюється на джерело цінної сировини та електроенергії.
“Завдяки організації сортування та переробки відходів наша країна може створити цілу галузь промисловості. Яка, в свою чергу, дасть тисячі робочих місць, податкові надходження до бюджету, а також дозволить скоротити закупівлі імпортних енергоносіїв”, – зазначено в матеріалі.
Нагадаємо, від колапсу до ресайклінгу: як Німеччина розвиває галузь поводження з відходами.
Як Повідомляла ЕкоПолітика раніше, Віталія Кличка закликали запровадити сортування сміття у Києві.