"Кожен на небі може видіти то, шо він захоче. Просто на небо треба дивитись..." (Богдан Волошин, "Політ золотої мушки")
Щороку 14 квітня всесвітня спільнота відзначає таке незвичайне свято в календарі, як День "Подивися на небо".
Ідея дня – не просто споглядати красу неба, а залучати до цього заняття інших людей. Важливо передати своє захоплення рідним, близьким і друзям, щоб вони самі захотіли приєднатися до вас у цьому цікавому дійстві. Адже День "Подивися на небо" було створено, щоб спонукати людей дивитися на світ з іншого кута зору й навчитися цінувати красу природи.
Вважається, що цей день було засновано на честь основоположника організації "За просторе небо" – Джека Бордена, журналіста телекомпанії WBZ-TV, який три десятиліття виконував особливу місію – заохочував людей дивитись за межі свого повсякденного життя, вгору, на небо.
Кажуть, що одного разу, у віці майже 50 років, Борден, лежачи на лузі, спостерігав за навколишнім і побачив небо, "ніби вперше за все своє життя". Натхненний цим, він залишив роботу на телебаченні та почав відвідувати школи, лікарні, в’язниці, закликаючи дітей та дорослих споглядати на небо. У 1987 році штат Массачусетс (США) проголосив День просторого неба.
Цікаві факти про небо
- Небо може мати різні відтінки. Переважно це залежить від пори року, періоду доби та погоди. Забарвлення змінюється, коли змінюється розсіювання світла та густина повітря.
Короткохвильові складники сонячного спектра розсіюються в повітрі сильніше, ніж довгохвильові. Саме тому ми бачимо небо синім, адже синій колір міститься на короткохвильовому кінці видимого спектра. З аналогічної причини під час заходу або світанку небо на горизонті забарвлюється в червоні тони. У цей час світло йде по дотичній до земної поверхні, і його шлях в атмосфері набагато довший, у результаті чого значна частина синього і зеленого кольорів через розсіювання залишає пряме сонячне світло. - Існує міжнародна організація під назвою "Товариство любителів хмар", що об'єднує людей, небайдужих до краси цього природного явища.
- Люди завжди вважали, що небо – це оселя богів. У давньоримській релігії глибоко вшановувався бог неба Юпітер. А на думку монотеїстичних релігійних вчень, на небі є рай.
Напередодні ЕкоПолітика розповідала про те, що навколоземна орбіта перетворюється на космічне сміттєзвалище. Останніми роками в різних країнах світу працюють над тим, щоб прибрати ближній космос від орбітального сміття. Зокрема, у березні на навколоземну орбіту вивели магніт КА ELSA-d японського виробника Astroscale, завдання якого – збирати космічне сміття.