Для розуміння багато це чи мало, зауважу, що загальна потужність всіх АЕС в Україні (включно з тимчасово окупованою Запорізькою) – близько 13 ГВт. До початку терористичних атак росії вони генерували 55% електроенергії у нашій країні.

Як справи з вітровою генерацією в Україні зараз?

До початку повномасштабної війни загальна встановлена потужність українських вітроелектростанцій (без тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму) складала 1.67 ГВт. Найбільше з них знаходиться на півдні – Херсонській, Миколаївській, Запорізькій областях. Частина з них окупована, частина зруйнована. 80% вітрової генерації в Україні зараз не працює.

Втім, є і позитивні новини. Нещодавно на Миколаївщині було запущено першу чергу Тилігульської вітрової електростанції потужністю 114 МВт із загальної заявленої в 500 МВт. Будівельники працювали в бронежилетах, адже це все ще небезпечний район. Тож можемо лише уявити, наскільки важко на півдні України буде відновлювати старі і будувати нові вітрогенератори, допоки не закінчиться війна.

Мета України – мати 30 ГВт встановлених потужностей відновлюваної енергетики (ВДЕ) до 2030 року. Сьогодні в нашій державі встановлена потенційна потужність ВДЕ з урахуванням тимчасово окупованих об’єктів на півдні – близько 10 ГВт.

Мета амбітна, але реальна. Потужності на 20 ГВт за 7 років збудувати можливо. Наприклад, у Франції щороку з'являються вітрові та сонячні електростанцій загальною потужністю на 3-4 ГВт. А ця країна вважається однією з найгірших у ЄС за темпами переходу на “зелену енергію”.

Як збільшити виробництво вітрової енергії?

Необхідно створювати умови для розвитку галузі. Зокрема, Данія, майже половину електроенергії якої забезпечують вітрові установки, може стати для нас хорошим прикладом.

Вона досягла таких результатів, адже активно робила держзамовлення на закупівлю вітрових турбін, фінансувала і фінансує досі дослідження і розробки, субсидує будівництво.

Данія гарантує власникам "вітряків" доплати до ринкової ціни за кожен вироблений кіловат енергії протягом десятирічного періоду з моменту початку генерації.

Такі кроки допоможуть зробити ривок України на шляху до “зеленої енергії”. Це не лише збереже природу, а й убезпечить нас від можливих подальших блекаутів, адже маючи божевільного сусіда, заздалегідь готуватися потрібно до всього.