Якщо відкинути ритуальні заяви про вічне кохання відповідальних осіб і щирі намагання так би мовити "масовки" поговорити про наболіле, то дві години каледоскопу чотирьоххвилинних виступів переважно іноземних спікерів донесли ту думку, яку мали донести.

Україна насправді не знає, що і коли треба будувати в енергосистемі. Системи там накопичення, чи ще щось. Може взагалі нічого будувати і не треба. Це визначить спеціальне дослідження з оцінки адекватності ресурсів. Не генеруючої потужності, а ресурсів в широкому сенсі. Наприклад, було б кльово, якби всі проблеми вирішились регулюванням попиту. Або ще класна ідея — попередні обмеження ВДЕ.

Отже, оцінка відповідності і достатності від "Укренерго" не канає. У Європейської асоціації енергетичних регуляторів є нова і дуже гарна методика — треба її вивчити і запровадити.

А далі подивитися, чого в енергосистемі не вистачає. Ми впевнені, що все гаразд, але раптом чогось дійсно не вистачає. Тоді ринок електроенергії і допоміжних послуг має заохотити приватних інвесторів все це побудувати. Бінго!

Все дуже просто, і жодних корупційних ризиків, пов’язаних з державною допомогою.

Якщо ж через певний час виявиться, що інвестори чомусь нічого не побудували, то треба розібратися чому. Як розберемося, то підправимо щось у консерваторії, себто у правилах чи налаштуваннях ринку. І вуаля — щасливі інвестори вже будують, а хитрі банкіри підносять брикети, перев’язані мотузочками.

І лише у крайньому (чуєте, у крайньому!) випадку, коли ресурс так і не з’явився — це вже через скільки років — можна буде спробувати застосувати стимули для клятих інвесторів, хай подавляться своїми баксами. Але спочатку треба довести, що це last resort, і ми вже перебрали всі інші варіанти.

Тому що це такий порядок, щоб лише ринковими способами. І без корупційних ризиків. І щоб не платити хижим інвесторам плату за потужність для повернення інвестицій. І не гарантувати нічого банку — що значить не bankable project, кого це коли цікавило?

Треба, щоб як в ЄС. Що ви кажете, що в ЄС так не працює? Що там куди не кинь — CRM і плата за потужність? То, щоб ви знали, називається ринок потужності. Ринок, ясно? У вас є свій ринок — от ідіть на нього і працюйте, а не ходіть тут з простягнутою рукою.

От таке я виніс з круглого столу. Може, щось не так зрозумів. Іноземною все ж.