Свого часу дуже добре сформулювала це визначення комісія Брундтланд — це розвиток, який задовольняє потреби нинішнього покоління, не загрожуючи можливості майбутніх поколінь задовольняти свої. Тобто, чим більше ми сьогодні видобуваємо корисні копалини, викликаємо деградацію земель сільськогосподарською діяльністю і забруднюємо океани, тим більше можливостей ми забираємо у прийдешніх поколінь.

Я, як людина праволіберальних поглядів, звичайно ж, не закликаю зупинити виробництво або видобуток чого-небудь. Але я впевнений в тому, що компанії, які НЕ слідують принципам сталого розвитку НЕ зможуть бути успішними в майбутньому.

Дивіться.

Кожен день збільшується тиск на бізнес щодо екологічності. Це відбувається не тільки з боку урядів та НДО, а й з боку споживачів. Люди не хочуть купувати товари, які несуть серйозну шкоду навколишньому середовищу. Екологічність сьогодні є одним з головних світових еволюційних трендів. Цей тренд посилюється з розвитком суспільства, тому що, чим багатші стають люди, тим більше вони думає про довгострокові цілі. А тепер подумайте, хто захоче інвестувати в бізнес, який йде проти еволюції? У найближчі десятиліття старі компанії почнуть просто зникати, не витримуючи конкуренції з тими, хто екологізував свій бізнес.

Тепер питання — а чи буде екологічна модернізація вигідна бізнесу?

Комусь — так, а комусь — ні. Багатьом здається, що бізнес має одну єдину мету — заробити побільше грошей будь-якими способами. Це не зовсім так. Головна проблема великого бізнесу не в тому, щоб заробити побільше, а в тому, щоб зберегти і капіталізувати те, що вже є. У сучасному світі неможливо домогтися гарної капіталізації компаній, якщо вони не дотримуються принципів сталого розвитку. Якщо ти хочеш, щоб вартість твого бізнесу росла, він повинен бути екологічним. Таким чином, екологічна модернізація вигідна бізнесу, який орієнтується на капіталізацію, і буде невигідна бізнесу, який орієнтується на короткостроковий прибуток.

Ну, і головне — а що ж українські компанії?

Великі українські компанії давно зрозуміли, що альтернативи сталому розвитку немає. Доведеться або коригувати свої стратегії у відповідності з цією концепцією, або поступово згортати виробництво. Згортати виробництво невигідно, як для бізнесу, так і для країни, тому більшість українських корпорацій взяли курс на сталий розвиток.

До чого це я все? Позиція проста — якщо бізнес грає в довгу, йому вигідно дотримуватися принципів сталого розвитку, якщо в коротку — то, можна як-небудь пропетляти, але це швидко закінчиться.