Влада звітує про скорочення викидів на 75% від плану до 2030 року: чому не варто радіти shutterstock

Влада звітує про скорочення викидів на 75% від плану до 2030 року: чому не варто радіти

Ганна Велика

Нижче розповідаємо про реальний стан справ, аби ніхто не мав ілюзій

Україна вже демонструє реальний прогрес у досягненні цілей Національного плану з енергетики та клімату: досягнуто понад 75% від цільового скорочення викидів парникових газів, а частка відновлюваної електроенергії зросла до 17,3%.

Про це на першому засіданні Міжвідомчої робочої групи з моніторингу виконання Національного плану з енергетики та клімату (НПЕК) до 2030 року заявила перший віцепрем'єр-міністр України – міністр економіки України Юлія Свириденко.

Чому ці цифри – не про прогрес

Здавалося б, варто тільки радіти таким високим темпам як скорочення викидів, так і підвищення частки відновлюваної енергетики. Але, щоб мати реальну картину, потрібно подивитися на причини, які забезпечили досягнення озвучених цифр.

Викиди

Якщо ми говоримо про зменшення обсягів шкідливих викидів, то причиною такої динаміки стала не модернізація обладнання та виробничих процесів, а деіндустріалізація України, спричинена повномасштабною війною з її постійними обстрілами промислових підприємств та вкрай складною ситуацією в економіці країни.

Частина промислових потужностей опинилася на окупованих територіях, низка підприємств припинили свою діяльність через близькість до лінії фронту. Інші ж бізнеси змушені призупиняти або взагалі згортати свою діяльність через критичне пошкодження цехів та обладнання. Ось вам і “оптимістичні” 75%.

На цьому наголошували стейкхолдери під час секторального обговорення в рамках підготовки нового Національно визначеного внеску (НВВ2) України для секторів енергетики та промисловості. Так, за словами голови комітету з екології та зеленої економіки Федерації роботодавців України Павла Жили, зараз відбувається “примусова декарбонізація” в основному за рахунок втрати територій, виробничих та генеруючих потужностей, зупинки великих промислових об’єктів.

Саме від декарбонізації шляхом деіндустріалізації також застерігають Єврокомісію промисловці у країнах ЄС.

Відновлювана енергетика

З цифрою у 17% “чистої” електроенергії теж не все так райдужно. На жаль, збільшення частки відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) відбулося в основному не за рахунок бурхливого розвитку цього сегменту, а через знищення теплових електростанцій (ТЕС) та теплоелектроцентралей (ТЕЦ). Вони стали однією з головних мішеней російських атак на українську енергетику під час повномасштабної війни.

За словами експертів, до травня 2024 року понад 70% вітчизняних генеруючих потужностей було пошкоджено, знищено або окуповано. Відповідно автоматично частка ВДЕ в енергобалансі країни збільшилася, навіть якби нові потужності відновлюваної енергетики взагалі не будувалися.

Нагадаємо, 30 червня відбулася презентація концепція зеленого відновлення України. ЕкоПолітика розповідала, що вона передбачає.

Читайте також
ЄС може пом'якшити правила щодо викидів метану, щоб не конфліктувати з Трампом
ЄС може пом'якшити правила щодо викидів метану, щоб не конфліктувати з Трампом

Зміни потенційно торкнуться вимог щодо вимірювання викидів цього парникового газу та його максимальних допустимих рівнів

Зеленський підписав Закон “Про відновлення звітності з моніторингу, звітності та верифікації”
Зеленський підписав Закон “Про відновлення звітності з моніторингу, звітності та верифікації”

Він набуде чинності на наступний день після опублікування

У Міндовкілля розповіли про функціонування Реєстру викидів та переносу забруднювачів
У Міндовкілля розповіли про функціонування Реєстру викидів та переносу забруднювачів

Створення та ведення такого реєстру є одним з міжнародних зобов’язань України

В Україні відновлять обов'язкову звітність щодо МЗВ: Верховна Рада підтримала законопроєкт
В Україні відновлять обов'язкову звітність щодо МЗВ: Верховна Рада підтримала законопроєкт

Прийнятий довкіллєвий законопроєкт є важливим для продовження переговорного процесу щодо вступу України в ЄС