Найбільш резонансні екопорушення з 29 березня по 4 квітня. Дайджест dbr.gov.ua

Найбільш резонансні екопорушення з 29 березня по 4 квітня. Дайджест

Ганна Велика

Цього тижня було багато справ проти лісничих та браконьєрів

ЕкоПолітика зібрала для своїх читачів топ-9 масштабних випадків шкоди довкіллю, про які повідомляли Державне бюро розслідувань (ДБР), пресслужби прокуратур, а також Державна екологічна інспекція України та її підрозділи протягом тижня – з 29 березня по 4 квітня.

1. На Харківщині працівники ДБР повідомили про підозру лісничому Чемужівського лісництва. Через його бездіяльність та недбалість на підзвітних йому ділянках “чорні лісоруби” вирубали майже сотню дерев твердих порід загальною вартістю майже 1 млн грн.

dbr.gov.ua

Фото: dbr.gov.ua.

Тепер посадовцю загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 5 років. Для відшкодування завданих збитків вирішується питання про арешт його майна.

dbr.gov.ua

Фото: dbr.gov.ua.

2. Перед судом постане чинний депутат Карапчівської сільської територіальної громади, що на Буковині. Його обвинувачують за тією ж статтею 367 Кримінального кодексу України, що й попереднього лісничого з Харківщини.

Слідчі з’ясували, що на початку 2023 року депутат також обіймав посаду майстру лісу "Чернівецького лісового господарства". Чоловік недбало поставився до своїх обов’язків, не здійснив належну охорону лісу та не повідомив правоохоронців про виявлені факти протиправних рубок.

chrn.gp.gov.ua

Фото: chrn.gp.gov.ua.

Через це невідомі особи безкарно вирубали сотні грабів, дубів, лип та інших дерев на території лісництва. Розмір завданих державі збитків становить більш ніж 1,5 млн грн.

Наразі посадовець уже не працює у лісовій галузі.

3. За незаконний видобуток підземних вод зі збитками у понад 6 млн грн судитимуть злочинну групу. Її організував колишній депутат Миколаївської міської ради, а нині діючий адвокат. До протиправної діяльності він залучив 3 спільників.

У 2023 році вони без жодних дозвільних документів видобували підземні води, фасували їх та реалізовували населенню та індивідуальним споживачам. За вчинене їм загрожує від 5 до 8 років позбавлення волі.

4. На Сумщині судитимуть головного лісничого одного з дочірніх агролісогосподарських підприємств "Сумиоблагроліс". Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у вересні 2021 року він під час підготовки до проведення суцільної рубки головного користування неправильно визначив межі лісосік: відвів в рубку дві суміжні ділянки без дотримання вимог щодо мінімальної відстані між лісосіками.

Прокурори стверджують, що головний лісничий мав можливість на місці виявити допущені порушення, адже фактична відстань між лісосіками на 110 м менша за нормативно визначену відстань, тому помітна неозброєним оком. Попри це, підозрюваний підготував пакет документів і отримав лісорубний квиток. Надалі на цих лісових ділянках зрубали 473 дерева на площі 1 га та 0,5 га відповідно. Це спричинило шкоду навколишньому природному середовищу у розмірі майже 7,6 млн грн.

5. На Тернопільщині повідомили про підозру членам ще однієї злочинної групи “чорних лісорубів”, до якої були залучені лісничий філії "Кременецьке лісове господарство" ДП "Ліси України" та троє жителів Теребовлянської ОТГ.

Упродовж квітня – серпня 2024 року вони без будь-яких дозволів вирубували дерева на території одного з лісництв філії "Кременецьке лісове господарство". Сліди свіжої вирубки маскували лісовою підстилкою. Деревину різали на колоди та перевозили на територію одного з підприємств у Тернопільському районі, де розпилювали, сортували та зберігали, щоб пізніше продати. Вони завдали шкоди довкіллю на суму понад 3,3 млн грн.

6. На Буковині судитимуть двох жителів села Михалкове Дністровського району, які займалися браконьєрством і завдали понад 1,1 млн грн збитків довкіллю. У січні на Дністровському водосховищі вони чотирма сітками без відповідного дозволу ловили раків та рибу, у тому числі занесену до Червоної книги України.

chrn.gp.gov.ua

Фото: chrn.gp.gov.ua.

chrn.gp.gov.ua

Фото: chrn.gp.gov.ua.

7. Лісничий Гаврилівського лісництва, що на Херсонщині, постане перед судом за службову недбалість, що завдала збитків державі на понад 4 млн грн.

Протягом 2020 року він не виконував покладені на нього обов'язки щодо охорони лісів, не документував факти незаконних рубок і не забезпечував притягнення винних до відповідальності. Через це на території лісництва без відповідних дозволів було незаконно вирубано деревину, що призвело до тяжких наслідків для державних інтересів.

За вчинене фігуранту загрожує позбавлення волі на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років зі штрафом від 250 до 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

8. Прокурори Олександрійської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно двох браконьєрів, які орудували на Кам’янському водосховищі р. Дніпро на території селища Власівка Світловодської територіальної громади Олександрійського району Кіровоградської області.

Вони заподіяли шкоду водним ресурсам у розмірі понад 1 млн грн. Тепер обвинуваченим загрожує позбавлення волі на строк до 3 років.

9. Екоінспектори Центрального округу провели розрахунки збитків на загальну суму, яка перевищує 7,6 млн грн, за незаконний вилов риби невстановленими особами в акваторії Кременчуцького водосховища в межах ландшафтного заказника "Сулинський" на території Полтавської області. Матеріали вони направили до поліції.

Нагадаємо, що минулого тижня у щотижневому дайджесті ми теж повідомляли про організовані злочинні групи, які займалися незаконними рубками лісу.

Читайте також
Найбільші порушення в екосфері за 22-28 березня. Дайджест
Найбільші порушення в екосфері за 22-28 березня. Дайджест

Найгучнішим за тиждень стало викриття великого злочинного угрупування на Волині, яке займалося незаконними рубками лісу

Екологічні порушення із найбільшою шкодою за 15-21 березня. Дайджест
Екологічні порушення із найбільшою шкодою за 15-21 березня. Дайджест

Цього тижня правоохоронці повідомили про справи щодо корупціонерів, браконьєрів та “чорних лісорубів”

20 березня – День Землі: історія та цікаві факти
20 березня – День Землі: історія та цікаві факти

Цей весняний день є чудовим приводом завести для себе нову корисну екозвичку

Найбільш значні довкіллєві порушення з 8 по 14 березня. Дайджест
Найбільш значні довкіллєві порушення з 8 по 14 березня. Дайджест

Найбільш масштабними за збитками стали знищення 16 га самосійних лісів та забруднення акваторії Чорного моря нафтопродуктами на 16 млн грн