Французькі вчені виявили, що у диких фіалок братків протягом останніх 20-30 років через зменшення кількості комах-запилювачів кількість самозапилення зросла на 25%.
Науковці закликають до термінових дій для збереження запилювачів, щоб зупинити негативні еволюційні тенденції, повідомляє Guardian.
"Наше дослідження показує, що братки еволюціонують і відмовляються від своїх запилювачів. Вони розвиваються в напрямку самозапилення, коли кожна рослина розмножується сама по собі, що працює в короткостроковій перспективі, але цілком може обмежити їх здатність адаптуватися до майбутніх змін навколишнього середовища", – сказав один із авторів дослідження та науковий співробітник Французького національного центру наукових досліджень П’єр-Олів’є Шепту.
Зазначається, що за останні 30 років розмір квітки зменшився на 10%, а кількість нектару на 20%.
Як відомо, під час перехресного запилення рослини обмінюються генетичним матеріалом, що сприяє стійкості популяції, а самозапилення призводить до меншого генетичного різноманіття.
Німецьке дослідження показало, що з 1989 по 2016 рік загальна вага комах, спійманих у пастки, впала на 75%.
Зазначається, що комахи та рослини будували свої взаємовигідні відносини протягом мільйонів років спільної еволюції. Але братки та запилювачі тепер можуть застрягти в замкнутому колі: рослини виробляють менше нектару, а отже комахам буде менше їжі, що зрештою прискорить занепад.
Вчені були здивовані такою швидкою еволюцією рослин. Вони не виявили інших змін у популяції щодо розміру та форми листя або інших показників рослин.
В матеріалі пояснили, що деякі інші рослини навпаки виробляють більше пилку та нектару, щоб конкурувати за невелику кількість запилювачів.
Нагадаємо, у деяких частинах світу чисельність комах скоротилася вдвічі через кліматичні зміни й інтенсивне ведення сільського господарства.
Раніше ЕкоПолітика аналізувала, що розуміють під поняттям "біологічне різноманіття", чому воно важливе для нашої планети, що йому загрожує та як його зберегти