З 20 березня у Кривому Розі для промивання річки Інгулець розпочався скид води з Карачунівського водосховища.
Цей захід має допомогти в очищенні річища від високомінералізованих шахтних вод і поліпшенні стану однієї з головних водних артерій регіону напередодні поливного сезону, передають регіональні ЗМІ.
Як повідомили у пресслужбі Держекоінспекції у Facebook, із метою запобігання виникненню аварійної ситуації на гідротехнічних спорудах Криворізького басейну розпорядженням Кабінету міністрів України від 28 грудня 2020 року № 1670-р було дозволено скидання зі ставка накопичувача надлишків зворотних вод у річку Інгулець до 15 березня 2021 року.
За період скиду інспектори Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) здійснювали спостереження за впливом на річку Інгулець скидання надлишків зворотних вод. Зокрема, відібрали проби поверхневої води в межах і за межами міста Снігурівка.
За результатами вимірювань зафіксовано перевищення гранично допустимої концентрації для водойм рибогосподарського використання:
- хлоридів від 4,8 до 11,8 раза;
- сульфатів від 6,7 до 10,2 раза;
- заліза в загальному від 1,3 до 15,6 раза;
- завислих речовин в 1,1 раза;
- біохімічного споживання кисню від 1,1 до 4,0 раз.
Концентрація сухого залишку становила від 4724,0 до 7842,0 мг/дм3.
У Держекоінспекції наголосили, що скид здійснюється тільки у міжвегетаційний період, коли на річці Інгулець не здійснюються водозабори на зрошення та господарське – питне водопостачання.
"Початок скиду встановлено з урахуванням завершення вегетаційного сезону, а завершення скиду враховує початок проходження нерестового періоду", – йдеться в повідомленні.
Після завершення скиду надлишків зворотних вод із метою стабілізації гідрохімічного стану річки Інгулець мають виконати санітарну промивку річища (заміну забрудненої води на прісну) відповідно до спеціального регламенту Держводагентства.
Паралельно з цим заходом, щоб рівень головного джерела питної води Кривого Рогу не зменшувався, здійснюється й наповнення Карачунівського резервуару завдяки каналу "Дніпро-Інгулець".
Напередодні ЕкоПолітика повідомляла, що на території Криворізького залізорудного басейну розташоване так зване мертве море, яке сформувалося через скиди забруднювальних речовин державним підприємством "Кривбасшахтозакриття".