Європа готує інвестиції в декарбонізацію у відповідь на зміну клімату та війну РФ Shutterstock

Європа готує інвестиції в декарбонізацію у відповідь на зміну клімату та війну РФ

Катерина Бєлоусова

Геополітичне обґрунтування зменшення залежністі від імпорту викопного палива з Росії збігається з імперативом боротьби зі зміною клімату

В ЄС мобілізують до 300 мільярдів інвестицій у зелену та цифрову інфраструктури для подолання криз клімату, біорізноманіття та енергетики, а також для відмови від енергоносіїв з РФ.

Також Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) пообіцяв 1 трлн євро інвестицій у кліматичні заходи та екологічну стійкість до 2030 року, повідомляє Project Syndicate.

Європа займається активною кліматичною дипломатією, щоб заохотити партнерів підвищити свої кліматичні амбіції для переходу до стійкої економіки з нульовими викидами. Через свою нову структуру розвитку, EIB Global, ЄІБ співпрацює з партнерами по всьому світу, щоб мобілізувати фінансування для енергоефективності, відновлюваних джерел та проекти електромереж.

Спільні зусилля ЄІБ та ЄС у рамках Team Europe підтримують майбутнє з використанням чистої енергії. Банк допоміг налагодити партнерство з Південною Африкою у сфері справедливого енергетичного переходу, підтримав заснований в Індії Міжнародний сонячний альянс, що розвиває сонячну енергетику в 105 тропічних країнах, і підписав інтегровану схему управління водними ресурсами та запобігання повеням в Аргентині.

ЄС готове підтримати світове співтовариство у виключенні залежності від викопного палива. Адже більше зелених інвестицій дасть більше стратегічної автономії, а декарбонізація стає геополітичним імперативом. 

Європа також закликає глобальних партнерів приєднатися до прискорення фінансування екологічно чистої енергії, адже кліматична нейтральність допоможе досягти енергетичної безпеки.

Останній звіт Міжурядової групи експертів зі зміни клімату про пом’якшення наслідків підкреслює невідкладність декарбонізації. Загальні викиди парникових газів повинні досягти піку до 2025 року, щоб уникнути катастрофічного підвищення глобальних температур. Проте перехід на чисту енергію в масштабі всієї економіки має здійснюватися ретельно, щоб врахувати неминучі соціальні та економічні наслідки та бути справедливим.

Позбавлення залежності Європи від російського викопного палива має враховувати зостереження:

  • пошук альтернативних постачальників природного газу, як би він не був критичним у короткостроковій перспективі, не повинен замикати у нову довгострокову залежність, що вимагає великих інвестицій в інфраструктуру викопного палива;
  • унеможливлення заміни надмірної залежністі від викопного палива на надмірну залежність від сировини, необхідної для зеленого переходу, адже ці ресурси значною мірою зосереджені лише в кількох країнах, не всі з яких мають ті самі цінності та інтереси, що й ЄС. 

Посилення стратегічної автономії та стійкості ЄС має залишатися ключовою метою перехідного періоду.

Нагадаємо, експерти розповіли, як тонка дипломатія допоможе зробити Green Deal глобальним.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, європейців закликають працювати вдома, щоб зменшити залежність від російської нафти.

Читайте також
Програма Ukraine Facility: які реформи має впровадити Міндовкілля
Програма Ukraine Facility: які реформи має впровадити Міндовкілля

Їхнє виконання передбачене протягом 2024-2026 років

Аудитори ЄС заявляють про нераціональне використання коштів на "зелене" відновлення
Аудитори ЄС заявляють про нераціональне використання коштів на "зелене" відновлення

Спеціалісти впевнені у необхідності змін у методології обчислення витрат на здійснення “зеленого переходу”

Екокомітет схвалив законопроєкт щодо державної кліматичної політики
Екокомітет схвалив законопроєкт щодо державної кліматичної політики

Його прийняття передбачене в Ukraine Facility Plan