Згідно з оглядом п'яти різних систем сертифікації найбільш надійною є та, яку запровадила Лісова опікунська рада (FSC).
Серед аналогів вона має найбільший рівень відповідності вимогам Регламенту Європейського Союзу про лісоматеріали (EUTR). Цей документ встановлює та регулює зобов'язання учасників ринку, які постачають лісоматеріали та вироби з деревини.
Такі результати дослідження організації Preferred by Nature для Комісії ЄС. У звіті було розглянуто можливості п'яти систем сертифікації та верифікації продукції на основі деревини в лісовому секторі.
Зазначається, що вони допомагають учасникам лісового ринку, “операторам”, дотримуватися зобов'язань визначених EUTR. Оператори – це підприємства, які першими розміщують лісоматеріали та вироби з деревини на ринку ЄС. У звіті підкреслюється, що використання сертифікації не замінює обов’язки “операторів”, проте сертифікація відіграє ключову роль в ефективній реалізації належної обачливості.
У звіті наголошується: "Компетентні органи повинні визнати, що для операторів системи сертифікації є важливим інструментом для оцінки та зниження ризиків у їхньому ланцюжку постачання. Цей процес дозволяє операторам досягти високого рівня впевненості у своєму ланцюжку постачання з мінімальним використанням ресурсів та зусиль. Це оптимальне рішення з погляду економічної ефективності".
Результати дослідження демонструють, що сертифікація FSC повністю або частково охоплює 90% критеріїв, які оцінювалися під час дослідження. Високі бали від експертів FSC сертифікація здобула за такими показниками: забезпечення якості, ризикоорієнтований підхід, консультації із зацікавленими сторонами та прозорістю.
У дослідженні було виявлено конкретні сфери, в яких сертифікація FSC може підвищити узгодженість або охопленість щодо EUTR. До них належить наступне посилення традиційної моделі ланцюжка постачання для кращого відстеження зміни FSC обсягів у ланцюгах постачання. Це необхідно також для посилення законодавства, пов'язаного з торгівлею та транспортуванням продукції лісового походження в системі контрольованої деревини FSC.
FSC усвідомлює необхідність удосконалень, і постійно прагне поліпшення сертифікаційних вимог та системної інфраструктури, щоб краще узгоджувати та підтримувати застосування прогресивного екологічного законодавства, такого як EUTR.
Деякі із запропонованих удосконалень вже працюють, наприклад:
- вибіркові перевірки за допомогою Wood ID для виявлення фальсифікованих заяв щодо деревних порід та походження деревини;
- розвиток аналізу даних від перевірки транзакцій до верифікації відповідності в режимі реального часу за допомогою FSC Blockchain.
Додатково до загальносистемних удосконалень, спрямованих на покращення управління ризиками цілісності, FSC також реалізує конкретні дії у країнах, де є загрози системі гарантування. Зокрема, і в Україні.
Органи сертифікації в Україні погодилися проводити більш жорсткі аудити, які виходитимуть за межі глобально застосовуваних вимог FSC через специфічні ризики, виявлені в Україні.
FSC Україна вже успішно запровадила новий ризикоорієнтований підхід на основі відкритих даних у свою діяльність. Він використовувався для активного відстеження 31 ненадійної компанії в ланцюгу постачання деревного вугілля, які порушували стандарти системи сертифікації. Дію сертифікатів таких компаній було припинено та заблоковано. Новий підхід також застосовано до 11 утримувачів сертифікатів за порушення "сезону тиші", дія їхніх сертифікатів була призупинена.
FSC – це платформа, яка створена для роботи з різними зацікавленими сторонами. Тож організація планує розглянути результати дослідження для посилення у майбутньому системи сертифікації. FSC демонструє готовність до співпраці та підтримки утримувачів FSC сертифікатів, компетентних органів EUTR, Комісії ЄС та представників громадянського суспільства для реалізації цілей сталого ведення лісового господарства.
Як писала ЕкоПолітика раніше, FSC Україна презентувала посібник щодо лісової сертифікації. Метою посібника є сприяння співпраці між громадами та лісовими господарствами задля підвищення суспільної корисності лісів й забезпечення відкритості та прозорості процесу лісової сертифікації.