Дві третини жителів планети переконані, що зміни клімату становлять серйозну загрозу для всього людства та є справжньою "надзвичайною ситуацією".
Про це свідчать результати дослідження Організації Об’єднаних Націй та Оксфордського університету. Звіт опублікували на сайті Програми розвитку ООН.
Запитання розсилали людям впродовж жовтня-грудня 2020 року через рекламу в ігрових додатках на телефоні. Тож завдяки цьому в дослідженні взяли участь люди всіх гендерів, вікових категорій і з будь-якою освітою, однак майже половина респондентів – 550 тисяч – учасники віком від 14 до 18 років.
Для опитування обирали великі й малі країни, з високим і середнім рівнем доходу. Україна в опитуванні не брала участь, але ООН планує провести ще одне дослідження у 2021 році з країнами, які не представлені в цьому звіті. Похибка дослідження – не більше як 2%.
Що запитували в учасників?
Їм ставили два загальні питання:
- Чи розглядають вони зміни клімату як глобальну надзвичайну проблему?
- Якщо так, то що світ має робити для боротьби з цим?
А також шість питань, які стосуються різних сфер життя та дій влади: енергетики, економіки, транспорту, їжі, захисту людей і природи.
Що вдалося дізнатися?
64% опитаних зі всіх країн заявили, що зміни клімату – це надзвичайна глобальна проблема. Цей результат дещо відрізняється залежно від країни проживання. Наприклад, у Західній Європі та Північній Америці 72% погодилися із цим, у Східній Європі та Центральній Азії таких уже 65%. Наприклад, у Молдові найменше людей, 50% опитаних, сприймають зміни клімату як глобальну загрозу.
Також 59% учасників заявили, що світ має робити все можливе та швидко реагувати на зміни клімату, 20% вважають, що, навпаки, реакція має бути повільною, а 10% кажуть, що світ і так зробив удосталь для запобігання змінам клімату.
ООН виділила чотири найпопулярніші пропозиції того, що треба робити для боротьби зі змінами клімату:
- Захищати ліси та інші території (54%).
- Використовувати відновлювальну енергію (53%).
- Використовувати технології для ведення господарства, що не шкодять довкіллю (52%).
- Інвестувати більше грошей у "зелений" бізнес (50%).
Також виявили закономірність, що люди з країн, де відбувається масштабне вирубування лісів (Бразилія, Індонезія, Аргентина), частіше заявляли, що найбільше потрібно зберігати ліси. У країнах, де фіксують значні викиди від виробництва, заявляли про потребу переходу на відновлювальну енергію.
Учасники з країн із високим доходом заявляли про необхідність змусити великі компанії платити за забруднення: у Великій Британії таку пропозицію підтримали 72% опитуваних, у Канаді – 69%.
Вплив освіти, статі та віку на результати
У звіті вказують, що освіта є основним фактором, який впливає на віру в існування змін клімату. Чим більш освічена людина, тим більше шансів, що вона вірить у цю проблему.
У середньому жінки та чоловіки однаково заявляли про зміни клімату як глобальну проблему. Водночас в Австралії, Канаді та США жінки та дівчата на 10% частіше заявляли про це, ніж хлопці та чоловіки.
У В'єтнамі, Нігерії та Росії, навпаки, чоловіки й хлопці частіше говорили про глобальні зміни клімату. В ООН та Оксфордському університеті це пояснюють тим, що в цих країнах дівчата і жінки мають менше доступу до освіти.
Крім того, молодь до 18 років частіше вірить у зміни клімату. Наприклад, 70% підлітків до 18 років називали зміни клімату глобальною проблемою, у віці 18-35 років таких було 65%, у віці 36-59 років – 66%, у віці від 60 років – 58%.
Опитування стало наймасштабнішим за всю історію. У ньому взяли участь 1,2 мільйона осіб із 50 країн світу.
Як повідомляла ЕкоПолітика, Greenpeace створив вуглецевий калькулятор, який може порахувати кліматичний слід будь-якої людини. Результати розкажуть, наскільки екологічний ваш спосіб життя і як ви впливаєте на клімат.