З'явився порядок денний засідання екологічного комітету Верховної Ради: що розглянуть Liga.net

З'явився порядок денний засідання екологічного комітету Верховної Ради: що розглянуть

Валентина Гембарська

Комітет розгляне лист Харківської міської ради щодо забруднення атмосферного повітря "Коксовим заводом "Новомет"

Комітет Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування в середу, 12 травня, розгляне доопрацьований законопроєкт "Про державний екологічний контроль" і ще низку важливих документів.

Порядок денний опубліковано на сайті комітету.

Законопроєкти, щодо яких Комітет визначено головним

1. №3091 "Про державний екологічний контроль". Автор основного — нардеп від "Слуги народу" Олександр Маріковський.

Мета документа — реформа державного екологічного контролю. Він усуває низку перепон на шляху перевірок; посилює відповідальність за порушення природоохоронного законодавства; встановлює суттєвий штраф за недопуск інспектора; прибирає дублювання повноважень між різними державними установами.

Що змінили до повторного першого читання:

  • Пропонується створити новий орган, що здійснюватиме контроль за дотриманням вимог і норм законодавства у сфері екологічного контролю. Натомість чинний орган — Державну екологічну інспекцію — пропонують ліквідувати.
  • Закон не регулюватиме дотримання вимог ліцензійних умов. Цей пункт вилучили з першої версії законопроєкту.
  • Тривалість перевірок буде: не більш ніж п'ять днів для суб’єктів середнього та незначного ступеня ризику, а на підприємствах зі значним ступенем ризику — не більш як 15 днів.
  • Підприємства щорічно будуть зобов’язані подавати письмовий звіт щодо робочого часу здійснення діяльності трудового колективу. Дедлайн — не пізніше як 15 січня.
  • Про будь-які суттєві зміни в роботі підприємства потрібно повідомляти в органи контролю не пізніше ніж через 12 годин після набуття таких змін чинності.
  • Усі зарплати представників органів державного екологічного контролю розраховуються на основі прожиткового мінімуму. Формулу визначено в законопроєкті.

У пояснювальній записці вказано, що на реалізацію законопроєкту знадобиться додатково близько 5 млн грн і збільшення видатків із держбюджету на оплату праці екоінспекторів.

2. №4167 "Про промислове забруднення". Автор — Олег Бондаренко.

Мета документа — імплементувати в українське законодавство положення Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди, а саме: об'єднати природоохоронні дозволи в один — інтегрований, ввести найкращі доступні технології та методи керування (НДТМ), створити реєстр промислових підприємств, які повинні отримувати такий дозвіл, і т.д. Документ зареєстровано ще в кінці вересня 2020 року.

Він передбачає впровадження системи контролю промислового забруднення в межах проєкту "Найкращі доступні технології та методи керування для України" (НДТМ для України), який реалізується за підтримки Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) за дорученням уряду Німеччини.

Що він передбачає:

  • впровадження інтегрованого довкільного дозволу на викиди для підприємств-забруднювачів;
  • визначення видів діяльності, які вимагають інтегрованого довкільного дозволу;
  • вимоги щодо застосування найкращих доступних технологій і методів управління (НДТМ);
  • моніторинг викидів і контроль суб’єктів господарювання, які отримали інтегрований довкільний дозвіл.

Також буде введено електронну систему видачі дозволів. Вона покликана зменшити навантаження на суб'єктів господарювання, а також оптимізувати взаємодію держави, бізнесу й громадськості.

3. №5234 "Про внесення змін до Лісового кодексу". Автор — Максим Заремський.

Законопроєкти, до яких комітет має подати свої пропозиції

4. Проєкт закону №5414 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку з ухваленням Закону України "Про державний екологічний контроль".

5. Проєкт закону №5353 та №5353-1 про внесення змін до Митного кодексу України щодо приведення порядку визначення країни походження товару у відповідність із Митним кодексом Європейського Союзу.

6. Проєкт закону №5020 та №5020-1 про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" щодо закупівель суб’єктів природних монополій.

7. Проєкт закону №5009 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення приєднання до електричних мереж.

8. Проєкт закону №5139 про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на гуртовому ринку електричної енергії.

9. Проєкт закону №5183 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань приєднання до інженерних мереж.

10. Проєкт Постанови №5316 про стан виконання Постанови Верховної Ради України "Про заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) та захист усіх систем життєдіяльності країни від негативних наслідків пандемії та нових біологічних загроз" від 20 жовтня 2020 року № 937-IX та забезпечення неухильного виконання рішень Верховної Ради України, ухвалених у цій сфері.

Також Комітет розгляне лист Харківської міської ради щодо забруднення атмосферного повітря "Коксовим заводом "Новомет" і складну екологічну ситуацію в місті Калуш Івано-Франківської області (Калуський гірничопромисловий комплекс, Домбровський кар’єр).

Як повідомляла ЕкоПолітика, 7 травня під час засідання екологічного комітету напрацювали рішення, які допоможуть посилити контроль за станом довкілля.

Читайте також
Міндовкілля пропонує встановити штрафи за порушення, пов’язані з інтегрованими дозволами
Міндовкілля пропонує встановити штрафи за порушення, пов’язані з інтегрованими дозволами

Зауваження та пропозиції щодо цих змін у законодавстві відомство прийматиме протягом місяця

Президент Зеленський не підпише закон №9665 про дрова, – Литвин
Президент Зеленський не підпише закон №9665 про дрова, – Литвин

Експерти говорять про вдало проведену спеціальну інформаційно-психологічну операцію проти цього документу

Парламентський екокомітет проведе засідання 7 листопада: порядок денний
Парламентський екокомітет проведе засідання 7 листопада: порядок денний

Нардепи розглянуть один профільний законопроєкт за наявності висновку науково-експертного управління

Уряд схвалив три важливі євроінтеграційні документи у довкіллєвій сфері
Уряд схвалив три важливі євроінтеграційні документи у довкіллєвій сфері

Зокрема, прийняте рішення про додатковий час для адаптації бізнесу до нових правил у сфері управління відходами