З 1 квітня в Україні стартує сезон тиші. Що заборонено робити на природі?

З 1 квітня в Україні стартує сезон тиші. Що заборонено робити на природі? shutterstock
Марія Семенова

У цей час не можна шуміти, ловити рибу та зривати рослини

Весна для диких тварин – це традиційний час парування та розмноження, тож із 1 квітня до 15 червня в Україні триватиме так званий сезон тиші. У цей період людям заборонено робити все, що може потурбувати тварин чи нашкодити їхньому середовищу перебування: у парках, лісах, степах, на берегах водойм чи під водою.

Як наголошують у Державній екологічній інспекції, всі обмеження цього періоду регламентує Закон України "Про тваринний світ".

Не турбувати природу

Заборони сезону тиші стосуються всіх громадян України, користувачів угідь і суб’єктів господарювання.

Передусім обмеження стосується саме шуму. У цей час не можна організовувати гучні розваги на природі, використовувати феєрверки, проводити вибухові роботи чи стріляти. Звісно, через воєнний час певні обмеження для окремих регіонів не діють.

Берегти рослини

Сезон тиші стосується і рослинного світу. Активне втручання у нього може завадити тваринам, які там живуть. З 1 квітня до 15 червня заборонено проводити санітарні та формувальні вирубки лісу, які належать до відтворювальних ділянок.

Також заборона діє на випалювання сухої рослинності або її залишків. Виняток – суворе дотримання вимог, встановлених центральним природоохоронним органом.

Під час відпочинку заборонено галасувати в лісах і біля водойм, забороняється руйнувати гнізда, чіпати тварин та їхніх дитинчат. Також на природі не можна залишати своїх собак без повідця.

Залишити риб у спокої

Частина обмежень стосується вилову риби, адже у більшості видів цих тварин розпочинається період нерестування. Зокрема, забороняється підводне полювання, промислове рибальство і спортивні рибальські змагання.

Також на водних об’єктах заборонено використовувати моторні човни, окрім тих, якими пересуваються рибні патрулі.

Загалом весняно-літня нерестова заборона стартує на більшості водних об’єктів України. Для деяких початкова дата може різнитися. До прикладу, ловити рибу у Дніпровському водосховищі забороняється з 5 квітня, а у Кременчуцькому, Канівському, Дністровському, а також у річках Дніпро та Десна – з 10 квітня.

Відповідальність за порушення

Штрафи за порушення режиму тиші регламентує ст. 87 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

  • для громадян – від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів (від 510 до 850 грн);
  • для посадових осіб – від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів (від 850 до 1190 грн).

ЕкоПолітика раніше повідомляла про відповідальність за зривання та нелегальний продаж первоцвітів.

Також ми писали про недієвість штрафів за вирубку дерев у межах населених пунктів. Експерти порахували, що їхня сума може виявитися меншою за вартість нелегально добутої деревини.

Читайте також
Україна відзначає День довкілля 18 квітня: тривожні факти про екологію
Україна відзначає День довкілля 18 квітня: тривожні факти про екологію

Кожен з нас впливає на світ. Тож важливо усвідомити свою відповідальність та діяти

Крадіжка з надр на сотні мільйонів, отруєння земель, рубка лісів: екозлочини тижня
Крадіжка з надр на сотні мільйонів, отруєння земель, рубка лісів: екозлочини тижня

Через змову на рівні директорів транспортних компаній, мера міста та держреєстратора довкілля зазнало збитків на понад 180 млн грн

Захистити "Вікові дуби" та обсерваторію: у Києві борються із загрозою забудови
Захистити "Вікові дуби" та обсерваторію: у Києві борються із загрозою забудови

Проєкт "розширення" пам’ятки, на думку активістів, фактично послабить її природоохоронний статус

Величезне болото на Рівненщині не віддадуть для видобутку торфу
Величезне болото на Рівненщині не віддадуть для видобутку торфу

Мова про понад 2,3 тис га водно-болотяної екосистеми на межі з заповідником