На Харківщині через півтора року після практично повного обміління Оскільського водосховища, греблю якого підірвали окупанти, почали відновлюватися природні ландшафти, що, ймовірно, відбуватиметься на території обмілілого Каховського водосховища.
Річка Оскіл повернулася у природне річище і в її долину – червонокнижні птахи, повідомляє громадська організація “Українська Природоохоронна Група” у Facebook.
Екоактивісти розповіли, що в Осколі зʼявилася течія, а в його заплаві утворилися численні невеликі озерця, заводі, протоки. На піщаних та мулистих мілинах, біля греблі, вперше за тривалий час зафіксували кулика-сороку, який занесений до Червоної книги України.
Вони додали, що на колишньому дні водосховища ботаніки виявили 63 види судинних рослин. Більшість з них – це місцеві види, однак є і чужорідні.
“Притоки Осколу, що були частково підперті водосховищем, також відновили свої русла та гідрологічний режим, що суттєво поліпшить якість води, насиченість киснем, проточність та водообмін”, – йдеться у повідомленні.
Екоактивісти зазначили, що у річці також почав відновлюватися природний рибний світ. Зокрема реофільні види (ті, що мешкають у швидкій течії) та риби, що мешкають на мілинах, затоках та у старицях.
Вони додали, що також значно скоротилася популяція риб, яких заселяли для господарських цілей. Однак стан рибного світу потребує додаткових досліджень.
“Можемо констатувати поступове відновлення системи ландшафтів, які є природними для річки Оскіл”, – наголосили в УПГ.
Екоактивісти припустили, що аналогічна ситуація буде і з відновленням Каховського водосховища.
Нагадаємо, у листопаді 2022 року на Харківщині Оскільське водосховище опинилося на межі екологічної катастрофи, адже рівень води знизився в 6 разів.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, на початку липня на дні Каховського водосховища зʼявилися перші паростки рослин, які ще занадто маленькі, щоб їх ідентифікувати.