Вітроенергетика у 2021 році зазнає рекордного річного зростання — МЕА shutterstock

Вітроенергетика у 2021 році зазнає рекордного річного зростання — МЕА

Олекса Франко

Загалом виробництво електроенергії з ВДЕ у 2021 році має збільшитися більш ніж на 8% і досягнути 8 300 ТВт•год

Аналітики Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) прогнозують, що дві третини зростання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) забезпечуватиме вітрова та сонячна енергетика.

Загалом частка відновлюваних джерел у виробництві електроенергії зросте майже до 30% у 2021 році (від 27% у 2019 році), що є найвищим показником із часів промислової революції. Про це йдеться в щорічному Глобальному енергетичному огляді 2021 року (Global Energy Review 2021), який агентство опублікувало у квітні, пише УВЕА.

За прогнозами аналітиків МЕА, спостерігатиметься рекордне річне зростання обсягів вітрової генерації на близько 275 ТВт•год, або на 17%, порівняно з 2020 роком. Крім вітрової та сонячної енергетики, очікується подальше зростання гідроенергетичної та біоенергетичної генерацій.

В агентстві зазначають, що попит на відновлювані джерела енергії зріс на 3% у 2020 році, і у 2021 році має й далі зростати у всіх секторах економіки — в енергетиці, теплопостачанні, промисловості й на транспорті. Зокрема, виробництво електроенергії з ВДЕ у 2021 році має збільшитися більш ніж на 8% і досягнути 8 300 ТВт•год, що є найбільшим річним показником з 1970 року.

Також в огляді наголосили, що тільки на Китай випадає половина глобального приросту “зеленої” електроенергії. Услід за Китаєм ідуть США, Європейський Союз та Індія. Очікується, що у 2021 році коштом сонячної та вітрової енергій у Китаї вироблятиметься понад 900 ТВт•год електроенергії, в Європейському Союзі — близько 580 ТВт•год, у США — 550  ТВт•год. Разом на ці країни випадає близько третини глобальних обсягів сонячної та вітрової генерацій.

Водночас аналітики дослідили, чи призведе масове відновлення діяльності в таких об’ємах, як практикувалось до пандемії, до відповідного підвищення викидів CO2 і якою мірою нова політика, спрямована на підтримку сталого розвитку, зможе стримати підвищення викидів парникових газів.

Зокрема, серед ключових висновків огляду також такі:

1. Пандемія COVID-19 продовжує впливати на глобальний попит на енергію та енергоресурси. Третя хвиля пандемії й далі диктує порядок денний сучасної життєдіяльності суспільства й обмежує попит на енергію через введення нових карантинних обмежень. Проте процес вакцинації подає надію щодо швидкого відновлення національних економік від наслідків пандемії. Передбачається, що обсяг глобального економічного виробництва зросте на 6% у 2021 році, що, відповідно, призведе до зростання світового ВВП на 2% порівняно з 2019 роком.

2. Глобальний попит на енергію зросте на 4,6% у 2021 році, що компенсує 4% падіння 2020 року та стане на 0,5% вище за показник 2019 року. Майже 70% прогнозованого підвищеного попиту на енергію випаде на ринки та країни, що розвиваються, у яких попит на енергію має зрости на 3,4% порівняно з показником 2019 року. Споживання ж енергії в країнах із розвиненою економікою досі буде на 3% нижчим за показник до часів пандемії COVID-19.

3. За прогнозом МЕА, попит на викопні джерела енергії також зросте у 2021 році. Очікується, що глобальний попит на вугілля у 2021 році зросте на 4,5%, до того ж 80% цього попиту випаде на Азію, попит на природний газ зросте на 3,2%, чому буде сприяти підвищення попиту в Азії, Російській Федерації, та на Близькому Сході. Водночас, незважаючи на очікуване річне зростання на 6,2% у 2021 році, глобальний попит на нафту, як і раніше, буде на 3% нижчим за показник 2019 року.

4. У 2021 році попит на електроенергію зросте на 4,5%, або більш ніж на 1000 ТВт•год, закріпивши частку електроенергії в кінцевому споживанні енергії на рівні понад 20%.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що на Рівненщині побудують вітроелектростанцію, яка вироблятиме "зелений" водень.

Читайте також
Стало відомо, які європейські країни лідирують у будівництві нових ВЕС
Стало відомо, які європейські країни лідирують у будівництві нових ВЕС

ЄС має пришвидшити темпи розвитку вітроенергетики, аби встигнути реалізувати свою мету у 425 ГВт до 2030 року

Експерти назвали країни-лідери та країни-аутсайдери у розвитку вітроенергетики
Експерти назвали країни-лідери та країни-аутсайдери у розвитку вітроенергетики

Багато держав зі значним потенціалом у цій сфері майже його не використовують

У Vortex Bladeless розробляють принципово нові вітрогенератори, які працюють від вібрації
У Vortex Bladeless розробляють принципово нові вітрогенератори, які працюють від вібрації

Крім них, незвичайні вітряки створює британська компанія Alpha 311 та німецький стартап SkySails

Фахівці назвали 5 найбільших вітроелектростанцій вільної України
Фахівці назвали 5 найбільших вітроелектростанцій вільної України

Згідно з дослідженням аналітичного центру REN21 та Європейської економічної комісії ООН, на червень 2022 року через російське вторгнення наша країна втратила 90% потужностей вітрової енергетики