Випалена й забруднена земля: як загарбницька війна Росії вбиває українські ґрунти

Випалена й забруднена земля: як загарбницька війна Росії вбиває українські ґрунти

Олена Яценьо

Екологічні злочини — не лише про шкоду природі

Загарбницька війна Російської Федерації проти України, окрім того, що руйнує життя людей, становить загрозу для здоров'я українців ще й у довготривалій перспективі — через завдання величезної шкоди українському довкіллю, зокрема внаслідок забруднення ґрунтів.

Як бойові дії впливають на українські ґрунти — читайте в матеріалі ЕкоПолітики.

Військові злочини проти довкілля — це не лише про шкоду природі. Війна може спричинити багато ранніх смертей у майбутньому через забруднену воду, землю, повітря тощо. Унаслідок вибухів у повітря вивільняються шкідливі речовини, які через те, що довго не тримаються в повітрі, приходять у вигляді опадів і накопичуються у ґрунтах. Окрім того, десятиліттями загрозу становитимуть забруднені вибухонебезпечними предметами та заміновані території.

Забруднення родючого шару ґрунтів і гірських порід є наслідками багатьох руйнівних процесів, зокрема розривів снарядів, витоків забруднювальних і небезпечних речовин із пошкоджених ємностей і відходів унаслідок руйнування гребель полів фільтрації, нищення очисних або гідротехнічних споруд. Окрім того, відбувається забруднення ґрунтів і ґрунтових вод трупною отрутою внаслідок масової загибелі людей і тварин. Усі ці екокатастрофи призводять до потрапляння у ґрунт хімічних речовин.

Фото: Maxar

Шкоду від хімічного забруднення ґрунтів як для людей, так і для живих істот пояснив керівник ГО "Українська природоохоронна група (UNCG)" Олексій Василюк.

Він зазначив, що під час вибухів у ґрунті, окрім важких металів, лишається багато сірки. Частина цього хімічного елементу, яка є компонентом значної частини боєприпасів, у вигляді порошку залишається у воронках і навколо, а в контакті з опадами перетворюється на сірчану кислоту.

“Хтось придумав такий “ліричний” термін, що після війни лишається випалена земля. Так ось, випалена земля — це цілком реалістичний термін, який означає, що ця земля випалена не вогнем, а кислотою. І це дуже погано, зокрема, для ґрунтів, бо в цій кислоті згорають ті мільйони організмів, які формують покривний шар ґрунту, формують екосистему”, — констатував Василюк.

Експерт зауважив, що треба готуватися до наслідків забруднення українських ґрунтів у повоєнний час.

“Ми не маємо обіцяти світу відразу після звільнення відновити всі забруднені поля. Франція, Аргентина, Німеччина, майже всі країни колишньої Югославії вивели колосальні площі із сільськогосподарської обробки, деякі з них до сьогодні не обробляються, — поділився експерт. — А в Україні нині просто безпрецедентні масштаби залучення боєприпасів під час військових дій. Значну частину забруднених земель треба вивести з обігу”.

Фото: Maxar

Раніше документаторка й аналітикиня правозахисної організації Truth Hounds Марина Слободянюк розповіла, що про вплив війни на ґрунти кажуть жителі східних областей.

“У своїх місіях і польових поїздках ми багато спілкувалися з місцевими жителями. І вони самі казали нам, наскільки погіршився стан тих же ґрунтів, наприклад, наскільки вони відчувають, що довкілля змінюється під впливом війни. Я вам навіть можу зараз зачитати. І ми цю цитату долучили до звіту: "Після обстрілів земля стає мертва. Після зимового снаряду всю городину влітку довелось викинути. Абрикоси стали малі, морщені"”, – процитувала Слободянюк.

Загалом експертки громадської організації "Екодія" виділили кілька чинників, які призводять до забруднення українських ґрунтів.

1. Техніка.

Рух важкої техніки, будівництво фортифікаційних споруд і бойові дії пошкоджують ґрунтовий покрив. Це призводить до деградації рослинного покриву та посилює вітрову та водну ерозії.

У менших масштабах (але з більшою різноманітністю впливів) джерелом забруднення є також згорілі танки, транспортні засоби, збиті літаки та інші залишки бойових дій на українських землях.

2. Хімічне забруднення від обстрілів і ракет

Під час детонації ракет та артилерійських снарядів утворюється ціла низка хімічних сполук: чадний газ, вуглекислий газ, водяна пара, бурий газ, закис азоту, діоксид азоту, формальдегід, пари ціанистої кислоти, азот, а також велика кількість токсичної органіки, окислюються навколишні ґрунти, деревина, дернина, конструкції. В атмосфері оксиди сірки та азоту можуть спричинити кислотні дощі, які змінюють рН ґрунту та викликають опіки рослин, до яких особливо чутливі хвойні. Кислотні дощі мають негативний вплив і на організм людини, інших ссавців та птахів, впливаючи на стан слизових тканин та органів дихання.

3. Уламки боєприпасів

Металеві уламки снарядів, що потрапляють у довкілля, також не є безпечними та цілковито інертними. Чавун із домішками сталі є найбільш поширеним матеріалом для виробництва оболонки боєприпасів і містить у своєму складі не тільки стандартні залізо та вуглець, а й сірку та мідь. Ці речовини потрапляють до ґрунту і можуть мігрувати до ґрунтових вод і в результаті потрапляти до харчових ланцюгів, впливаючи і на тварин, і на людей.

4. Забруднення паливно-мастильними матеріалами

Забруднення ґрунтів паливно-мастильними матеріалами та іншими нафтопродуктами відбувається унаслідок руху та пошкоджень сухопутної військової техніки. У ґрунтах, просочених паливно-мастильними матеріалами, знижується водопроникність, витісняється кисень, порушуються біохімічні та мікробіологічні процеси. Унаслідок цього погіршується водний, повітряний режими та колообіг поживних речовин, порушується кореневе живлення рослин, гальмується їх ріст і розвиток, що спричиняє загибель.

Раніше ЕкоПолітика писала, які екологічні злочини проти довкілля України, здійснені російськими збройними формуваннями, було зафіксовано в травні.

Читайте також
Обстріл пластикового заводу Чернігова завдав десятків мільйонів грн збитків. Фото
Обстріл пластикового заводу Чернігова завдав десятків мільйонів грн збитків. Фото

Матеріали справи передано до Штабу при ДЕІ та правоохоронним органам

Названі наслідки для довкілля України від війни за тиждень 23-29 червня. Дайджест
Названі наслідки для довкілля України від війни за тиждень 23-29 червня. Дайджест

Масштабні пожежі призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами, які можуть переноситися вітрами на великі відстані

НАТО долучилося до “війни” зі зміною клімату та заявило амбітні цілі
НАТО долучилося до “війни” зі зміною клімату та заявило амбітні цілі

Стратегічна концепція НАТО визначає кліматичні зміни як один із визначних викликів для безпеки у тривалій перспективі

В Міндовкілля назвали збитки для довкілля від війни
В Міндовкілля назвали збитки для довкілля від війни

Україна обов'язково виставить рахунок окупантам за шкоду, нанесену навколишньому середовищу під час війни