Війна в Україні не може бути виправданням для затримки Green Deal, – єврокомісар shutterstock

Війна в Україні не може бути виправданням для затримки Green Deal, – єврокомісар

Катерина Бєлоусова

Зусилля щодо заповнення прогалин у глобальних ланцюгах поставок можуть йти пліч-о-пліч із зеленими цілями

Зелена угода, яка містить знакові стратегії  "Від ферми до столу" та "Біорізноманіття", залишатиметься ключовим пріоритетом Європи, незважаючи на війну в Україні.

Про це заявив комісар ЄС з питань сільського господарства Януш Войцеховський, повідомляє Food Navigator.

Войцеховський назвав війну в Україні "сейсмічною подією", від якої поштовхи будуть відчуватися протягом багатьох років.

В матеріалі зазначили, що війна спровокувала третю глобальну продовольчу кризу за останні 15 років, особливо вплинувши на постачання пшениці, злаків та харчових олій. Так в Україні заблоковано близько 20 мільйонів тонн пшениці, а експорт зерна значно скоротився.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн звинуватила Росію у навмисному накопиченні та блокуванні постачання продовольства, щоб підвищити ціни та "шантажувати" країни з метою скасування санкцій.

Ймовірна зміна стратегії стійкості Комісії під впливом певних лобістських груп, для підвищення продуктивності в короткостроковій перспективі викликає занепокоєння деяких експертів. Наприклад, реалізація пропозицій Німеччини, які пропонують відкласти нові правила ЄС щодо сівозміни, щоб збільшити виробництво пшениці. 

“Різноманітні сівозміни можуть допомогти зміцнити стійкість сільськогосподарського ґрунту. Але відтермінування правил було б прагматичним рішенням, яке дозволить фермерам зміцнити глобальні пропозиції без погіршення інших криз, таких як кліматична катастрофа та втрата біорізноманіття", – сказав міністр сільського господарства Німеччини Джем Оздемір. 

Войцеховський зазначив, що зусилля щодо заповнення прогалин у глобальних ланцюгах поставок можуть йти пліч-о-пліч із зеленими цілями Комісії щодо впровадження нового законодавства про циркулярну економіку, реконструкцію будівель, біорізноманіття, сільське господарство та інновації.

"Війна в Україні не може бути виправданням для затримки Зеленої угоди. Зараз ми зосереджені на тому, щоб полегшити страждання", – сказав він, – "Про допомогу Україні протистояти агресору на ділах, а не на словах. Ці речі важливі, але дозвольте мені бути дуже чітким: жодна з них не є несумісною з амбітними діями щодо нашого навколишнього середовища”.

За його словами, виклик продовольчої безпеки, створений війною, є  глобальним, а не локальним, і Європа не стикається з нестачею продовольства. Саме логістика, а не виробництво, допоможе вирішити цю проблему. Для полегшення експорту продовольства з України ЄС будує "смуги солідарності".

"Збільшення виробництва в ЄС не було б чарівним рішенням для допомоги нашим міжнародним партнерам. Нам потрібно проявити солідарність з найбільш вразливими країнами та збільшити місцеве стале виробництво їжі, щоб зменшити структурну залежність",зазначив Войцеховський. 

Він також додав, що ЄС повинен допомогти економіці України, щоб вона процвітала, а не створювати перешкоди та нову конкуренцію.

"Жахлива війна в Україні – це не привід відкладати Зелену угоду, а інтенсифікувати нашу роботу щодо її реалізації", – зазначив він.

Войцеховський планує до літа прийняти пропозицію щодо сталого використання пестицидів та представити нові ініціативи щодо насіння, маркування харчових продуктів, благополуччя тварин та стійкості до протимікробних препаратів. Адже, як раніше зазначала Єврокомісія, продовольча безпека може бути досягнута лише завдяки сталості.

"Ми не можемо весь час зосереджуватися на збільшенні виробництва. По суті, ми не можемо відмовитися від Зеленої угоди. Зелена угода не померла. Якщо ми хочемо їсти здорову їжу, якщо ми хочемо пити чисту воду, ми повинні змінити свій підхід і те, як ми сприймаємо нашу природу, наш ландшафт", – сказав Міністр сільського господарства Чехії Зденек Некула, який з липня очолюватиме Раду сільського господарства та рибальства.

Проте найближчим часом питання щодо помʼякшення екологічних зобов’язань Комісії через наслідки війни в Україні, ймовірно, залишиться.

Нагадаємо, аграрії розкритикували органічне землеробство на тлі дефіциту продовольства.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, на Green Week 2022 розповіли, як руйнування природи в Україні вплине на весь світ.

Читайте також
Green Deal потребує внутрішнього виробництва критичної сировини, – дослідження
Green Deal потребує внутрішнього виробництва критичної сировини, – дослідження

Скорочення споживання також є важливим пріоритетом, але нинішнє суспільство потребує енергії, мобільності та технологій

В ЄС погодили загальні підходи щодо скорочення викидів та їхній вплив
В ЄС погодили загальні підходи щодо скорочення викидів та їхній вплив

Рада схвалила пропозицію поступово припинити безкоштовні пільги для секторів, які стосуються CBAM з 2026 по 2035 рік

Названі шляхи подолання кризи кліматичної політики ЄС на тлі війни
Названі шляхи подолання кризи кліматичної політики ЄС на тлі війни

Держави-члени ЄС мають говорити "єдиним голосом", створюючи бачення європейського енергетичного суверенітету

Як "зелений план Маршалла" допоможе світовому енергетичному переходу
Як "зелений план Маршалла" допоможе світовому енергетичному переходу

Трансатлантичний альянс відіграватиме важливу роль у керівництві та управлінні процесами