Верховна Рада ухвалила законопроєкт про збільшення екоподатку shutterstock

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про збільшення екоподатку

Олена Яценьо

Голосування мало відбутися ще в середині жовтня

Верховна Рада України підтримала проєкт закону № 5600 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень"

За таке рішення на засіданні у вівторок, 30 листопада, проголосувало 255 нардепів, проти — 69 (щоб переглянути результати голосування, доскрольте до кінця сторінки).

Зазначимо, що ухвалення законопроєкту має суттєво збільшити надходження до держбюджету, які будуть спрямовані на підвищення зарплат медикам, збільшення витрат на оборону, реалізацію інших надважливих для країни програм.

У пояснювальній записці до законопроєкту сказано, що відповідно до пункту 4 розділу ХІХ Податкового кодексу Кабінет Міністрів щорічно до 1 червня у разі необхідності вносить до Верховної Ради проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу щодо ставок оподаткування, з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції з акцизного податку, екологічного податку та рентної плати.

Які податки пропонують підняти:

  • ставки за скиди забруднювальних речовин у водні об’єкти — збільшити в 1,6 раза та передбачити їх восьмикратне підвищення у 2029 році (поступово);

На перший погляд, норма спрямована на скорочення викидів та очищення річок. Але, з іншого боку, підвищення податку може призвести до ситуації, при якій "забруднювачі" будуть приховувати реальні обсяги викидів з метою зменшення податкових платежів. Як наслідок, це посилить корупційні ризики у сфері.

Ще одним результатом такого рішення може стати підвищення комунальних тарифів для населення, оскільки зросте фіскальне навантаження на підприємства водопровідно-каналізаційного господарства України.

  • ставки за викиди двоокису вуглецю (СО2) з 10 грн/т до 30 грн/тонну (на 200% або утричі);

В Україні екоподаток не має цільового призначення, а відіграє виключно фіскальну роль. Тому підвищення його ставок не має стосунку до турботи про навколишнє середовище, а лише є способом наповнення бюджету. Україна задекларувала амбітний план щодо скорочення викидів парникових газів у НВВ2, але при цьому не представила конкретні механізми підтримки промисловості.

Якщо ж зараз уряд лише підніме податки, без його цільового призначення і програм підтримки, то амбітна ціль НВВ2 так і не буде досягнута.

  • ставки за відходи для підприємств гірничої промисловості з 0,49 грн до 1,5 грн/тонну (на 200% або утричі);

Ухвалення цієї норми збільшить фіксовані витрати, а як наслідок і собівартість продукції українських підприємств гірничовидобувної галузі. Цим самим знизиться їхня конкурентоспроможність.

Також є певна неузгодженість в діях уряду, оскільки екоподаток на розміщення безпечних відвалів гірничодобувної промисловості планують збільшити на 200%, тоді як на небезпечні лише на 5%.

"Ухвалення законопроєкту дозволить отримати додаткові надходження до зведеного бюджету близько 50 млрд гривень в розрахунку на рік. Законопроєкт забезпечить:

  • приведення розмірів ставок податків у відповідність до інфляційних процесів в економіці;
  • підвищення ефективності справляння окремих податків та погашення податкового боргу", — вказують автори законопроєкту.


Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, голосування цього законопроєкту мало відбутися ще в середині жовтня, але його перенесли.

Читайте також
Законопроєкт “Про упаковку та відходи упаковки” можуть прийняти у 2024 році – Бондаренко
Законопроєкт “Про упаковку та відходи упаковки” можуть прийняти у 2024 році – Бондаренко

Нову версію документа мають подати до Верховної Ради найближчим часом

Законопроєкт "Про державну кліматичну політику" загрожує досягненню низки цілей – Козак
Законопроєкт "Про державну кліматичну політику" загрожує досягненню низки цілей – Козак

Колізії можна уникнути, якщо законопроєкт визначатиме як довгострокові, так і середньострокові цілі

Міндовкілля розробило законопроєкт “Про засади державної кліматичної політики"
Міндовкілля розробило законопроєкт “Про засади державної кліматичної політики"

Зауваження та пропозиції можна надсилати до 5 березня