Вчені розповіли, як знизити ризик масового вимирання в океані bloomberg.com

Вчені розповіли, як знизити ризик масового вимирання в океані

Катерина Бєлоусова

За сценарієм з низьким рівнем викидів, який утримує підвищення температури до 2°C, швидкість вимирання коливатиметься приблизно від 4% природного рівня до 10%.

Дослідження, опубліковане в журналі  Science, показало, що обмеження підвищення температури до 2° за Цельсієм зменшить ризик масового вимирання морської біоти більш ніж на 70%.

Якщо глобальна температура зросте приблизно на 4,9°C до кінця століття і продовжуватиме зростати, це спричинить масове вимирання на рівні з кінцем пермського періоду, передає Bloomberg.

Вчені запевняють, що у людства ще є час, щоб запобігти глобальній катастрофі.

"Майбутнє ще не написано. Ще не пізно змінити тенденцію викидів парникових газів, щоб уникнути масового вимирання в океані через зміну клімату", – сказав Джастін Пенн, дослідник Прінстонського університету та провідний автор дослідження.

Дослідження скам'янілостей в пізньому пермському періоді 250 мільйонів років тому підтвердило, що збіднені киснем моря та потепління вбили до 96% морських видів.

Сьогодні температура океану підвищується до рекордно високих рівнів, а рівень кисню падає. 

"Доведено, що той самий механізм, який спричиняє втрату видів від антропогенних змін клімату, спричинив вимирання в геологічному минулому", — сказав Пенн.

Щоб оцінити ймовірність вимирання, Пенн і співавтор Кертіс Дойч створили модель, яка моделювала майбутні зміни клімату та включала поточні оцінки вразливості морських тварин до загроз, пов’язаних з людиною, таких як забруднення та надмірний вилов риби. Потім дослідники підрахували рівень виснаження кисню, який зробить океан непридатним для життя для різних видів.

За сценарієм з низьким рівнем викидів, який утримує підвищення температури до 2°C, вони прогнозували, що швидкість вимирання коливатиметься приблизно від 4% природного рівня до 10%.

Навіть за відсутності кліматичних змін, дослідники підрахували, що від 10% до 15% видів знаходяться під загрозою зникнення внаслідок індустріалізації океану та інших антропогенних факторів. 

Наталі Батт, науковий співробітник Університету Квінсленда в Австралії, пояснила, що вимирання видів навіть за моделі з низькими викидами може бути руйнівним для океану та рибальства.

"Одним з найбільших потенційних та ймовірних впливів буде втрата функції екосистеми в деяких морських екосистемах та каскадні ефекти екосистем, навіть якщо втратити лише невелику частку видів", – сказала Батт.

Наприклад, втрата виду жертви може призвести до зменшення кількості хижаків, які регулюють здоров’я морських екосистем.

У дослідженні зазначається, що регіони океану, найбільш уразливі до вимирання через клімат, є районами з низьким вмістом кисню, де ведеться одні з найпродуктивніших рибних промислів у світі.

"Прогнозований вплив прискорення зміни клімату на морську біоту є глибоким, що підвищує ризик вимирання, а морське біологічне багатство нижчим, ніж це було в історії Землі за останні десятки мільйонів років", — зазначили дослідники.

Нагадаємо, норвезький вовк назавжди зник із дикої природи.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, в Австралії збудують "Чорну скриньку Землі", щоб попередити людство майбутнього.

Читайте також
Британські екологи закликали не косити газон і пояснили чому
Британські екологи закликали не косити газон і пояснили чому

Відмова від косіння газону допомагає зберегти біорізноманіття

У Женеві закликали зупинити агресію РФ, щоб уникнути глобальної екокатастрофи
У Женеві закликали зупинити агресію РФ, щоб уникнути глобальної екокатастрофи

Дії російських військ становлять загрозу не тільки громадянам та економіці України, але й наносять непоправну шкоду навколишньому природному середовищу

Норвезький вовк назавжди зник із дикої природи
Норвезький вовк назавжди зник із дикої природи

Реальні норвезькі шведські вовки залишалися лише в зоопарках за межами Норвегії

Рада ратифікувала Нагойський протокол про доступ до генетичних ресурсів
Рада ратифікувала Нагойський протокол про доступ до генетичних ресурсів

Відповідальним за виконання зобов’язань, зокрема за сплату щорічного внеску, призначено Міндовкілля