В "зеленій" енергетиці України небувала за масштабами криза: названо спосіб вирішення shutterstock

В "зеленій" енергетиці України небувала за масштабами криза: названо спосіб вирішення

Валентина Гембарська

Через війну половина об’єктів ВДЕ перебуває під загрозою повної або часткової руйнації

Фінансові проблеми галузі відновлювальних джерел енергії в Україні, які назріли через війну, частково можна вирішити способом продажу "чистої" електроенергії до ЄС.

Таку думку висловив голова правління Асоціації сонячної енергетики України Владислав Соколовський.

За його словами, можна встановити обов’язковий відсоток ВДЕ у загальному обсязі експорту, який буде продавати ДП "Гарантований покупець", а потім розраховуватися з "зеленою" генерацією.

За його словами, компаніям "зеленої" енергетики непогано було б надати спеціальні умови доступу на ринок "на добу наперед". Відповідно такі рішення зменшать навантаження на Гарпок із виплат за "зеленим" тарифом.

Водночас на фінансові показники працюючих СЕС негативно впливають диспетчерські команди на обмеження генерації, викликані необхідністю забезпечити надійність роботи енергосистеми. Обсяг системних обмежень СЕС за березень-травень 2022 складає 573 ГВт-г. У фінансовому вираженні 80 млн євро або 2,5 млрд грн.

Україні вдалося досягти значних результатів у розвитку ВДЕ. Станом на початок 2022 року встановлена потужність сукупно склала 9,5 ГВт, а обсяг інвестицій у галузь сягнув $12 млрд.

Через війну половина об’єктів ВДЕ перебуває під загрозою повної або часткової руйнації – в областях, де тривають активні бойові дії, перебуває 47% встановленої потужності електростанцій на відновлюваних джерелах енергії. Також чимало станцій ВДЕ знаходяться в сусідніх з воєнним діями регіонах. Водночас інвестори не поспішають вкладати гроші, чекаючи стабілізації ситуації та розуміння подальшої картини війни. 

Як повідомлялося раніше, Росія завдала потужного удару по українській "зеленій" енергетиці і майбутнє галузі залежить від перемоги, розв’язання урядом проблем на ринку електроенергії та інвесторів.

Читайте також
Китайська індустрія сонячної генерації б’є рекорди за продуктивністю
Китайська індустрія сонячної генерації б’є рекорди за продуктивністю

Країна побудувала повні промислові ланцюжки для досліджень, розробки та інтегрованого виробництва вітрового та сонячного фотоелектричного обладнання 

В Україні частка ВДЕ сягнула 9,8%
В Україні частка ВДЕ сягнула 9,8%

Але причина не у бурхливому рості галузі 

Чисті джерела електроенергії перетнули позначку у 40% виробленої електрики у світі
Чисті джерела електроенергії перетнули позначку у 40% виробленої електрики у світі

Вітрова та сонячна енергетика також встановили рекорд

Ferrari достроково переводить завод з газу на сонячну енергію
Ferrari достроково переводить завод з газу на сонячну енергію

Виробник поставив собі мету досягти вуглецевої нейтральності до 2030 року і планомірно до неї йде