В УПГ розповіли, що змінилося у правилах рубок лісів з прийняттям постанови №1239 shutterstock

В УПГ розповіли, що змінилося у правилах рубок лісів з прийняттям постанови №1239

Ганна Велика

Активісти висловили побоювання, що посадовці ДП "Ліси України" зловживатимуть із призначенням нових видів рубок

Кабінет міністрів України своєю постановою №1239 вніс зміни до правил лісових рубок. Зокрема, змінено підходи до рубок формування пожежостійких узлісь, прокладання лісових доріг та поводження з небезпечними деревами, знесеними у національних парках.

Результати власного аналізу цього документу уряду члени Української природоохоронної групи (УПГ) оприлюднили у Facebook.

Активісти розповіли, що у більшості своїй нові зміни є технічними. Вони врегульовують на законодавчому рівні ті рубки, які здійснювались і раніше. Але є й відмінності.

1. Рубки формування пожежостійких узлісь. 

У пункті 59 постанови №1239 передбачено, що тепер лісівники матимуть можливість на межі хвойного лісу і населених пунктів, полів та інших місць виникнення пожеж розрідити ліс і додатково зробити в ньому профілактичні відпали для зменшення кількості горючих матеріалів. Такі рубки не будуть проводитись на території об’єктів природно-заповідного фонду. В УПГ говорять, що вони є альтернативою до рубок протипожежних розривів, які повністю знищують ліс.

2. Заборона на прокладання лісових доріг у заказниках.

Активісти розповіли, що цим раніше неодноразово зловживали лісівники, наприклад, на Волині в заказнику "Зубр". Також нова постанова вимагає, аби перелік ділянок, де планується будівництво доріг, визначався лісовпорядкуванням, яке погоджує Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

3. Зрубані в національних парках небезпечні дерева мають залишатись у лісі як мертва деревина. 

Таку вимогу містить пункт 68 нової постанови Кабміну. В УПГ зазначили, що вона не стосується ділянок в межах населених пунктів і найбільш пожежонебезпечних лісів. Звідси, як і раніше, зрубана мертва деревина має вивозитись.

“Чи буде краще природі від нових правил – зараз сказати важко. Враховуючи антиекологічну позицію ДП "Ліси України", є ризик, що вони почнуть зловживати та маніпулювати з призначенням нових видів рубок, як це було з рубками переформування”, – вважають екоактивісти.

Вони впевнені, що значною мірою це буде залежати від позиції Міндовкілля на етапі погодження матеріалів лісовпорядкування.

Нагадаємо, днями ЕкоПолітика писала про зміни у правилах проведення рубок, анонсовані Юрієм Болоховцем, генеральним директором ДП "Ліси України".

Читайте також
Шипи на дорозі та опір поліції: на Закарпатті розкрили схему вирубки лісу на мільйони
Шипи на дорозі та опір поліції: на Закарпатті розкрили схему вирубки лісу на мільйони

До неї були причетні підприємці та місцеві мешканці

Уряд змінив правила лісових рубок 
Уряд змінив правила лісових рубок 

Документ ще не оприлюднений

Незаконні рубки в Україні: став відомий антирейтинг областей за обсягами
Незаконні рубки в Україні: став відомий антирейтинг областей за обсягами

Фінансові збитки від втрати деревини у 2023 році сягнули 703,9 млн грн

Яка небезпека криється у соснових лісах “під лінійку”: екоактивісти розповіли
Яка небезпека криється у соснових лісах “під лінійку”: екоактивісти розповіли

Вони впевнені, що потрібно змінювати підхід до лісового господарства