В УПГ розповіли, що змінилося у правилах рубок лісів з прийняттям постанови №1239 shutterstock

В УПГ розповіли, що змінилося у правилах рубок лісів з прийняттям постанови №1239

Ганна Велика

Активісти висловили побоювання, що посадовці ДП "Ліси України" зловживатимуть із призначенням нових видів рубок

Кабінет міністрів України своєю постановою №1239 вніс зміни до правил лісових рубок. Зокрема, змінено підходи до рубок формування пожежостійких узлісь, прокладання лісових доріг та поводження з небезпечними деревами, знесеними у національних парках.

Результати власного аналізу цього документу уряду члени Української природоохоронної групи (УПГ) оприлюднили у Facebook.

Активісти розповіли, що у більшості своїй нові зміни є технічними. Вони врегульовують на законодавчому рівні ті рубки, які здійснювались і раніше. Але є й відмінності.

1. Рубки формування пожежостійких узлісь. 

У пункті 59 постанови №1239 передбачено, що тепер лісівники матимуть можливість на межі хвойного лісу і населених пунктів, полів та інших місць виникнення пожеж розрідити ліс і додатково зробити в ньому профілактичні відпали для зменшення кількості горючих матеріалів. Такі рубки не будуть проводитись на території об’єктів природно-заповідного фонду. В УПГ говорять, що вони є альтернативою до рубок протипожежних розривів, які повністю знищують ліс.

2. Заборона на прокладання лісових доріг у заказниках.

Активісти розповіли, що цим раніше неодноразово зловживали лісівники, наприклад, на Волині в заказнику "Зубр". Також нова постанова вимагає, аби перелік ділянок, де планується будівництво доріг, визначався лісовпорядкуванням, яке погоджує Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

3. Зрубані в національних парках небезпечні дерева мають залишатись у лісі як мертва деревина. 

Таку вимогу містить пункт 68 нової постанови Кабміну. В УПГ зазначили, що вона не стосується ділянок в межах населених пунктів і найбільш пожежонебезпечних лісів. Звідси, як і раніше, зрубана мертва деревина має вивозитись.

“Чи буде краще природі від нових правил – зараз сказати важко. Враховуючи антиекологічну позицію ДП "Ліси України", є ризик, що вони почнуть зловживати та маніпулювати з призначенням нових видів рубок, як це було з рубками переформування”, – вважають екоактивісти.

Вони впевнені, що значною мірою це буде залежати від позиції Міндовкілля на етапі погодження матеріалів лісовпорядкування.

Нагадаємо, днями ЕкоПолітика писала про зміни у правилах проведення рубок, анонсовані Юрієм Болоховцем, генеральним директором ДП "Ліси України".

Читайте також
Три схеми незаконних рубок в Україні: фахівці розкрили деталі
Три схеми незаконних рубок в Україні: фахівці розкрили деталі

Вони наголосили, що для наведення порядку у цій сфері наразі потрібні зміни законодавства та інституційних підходів

Експерти розповіли, хто і як заробляє на незаконних рубках лісів в України
Експерти розповіли, хто і як заробляє на незаконних рубках лісів в України

Вони стверджують, що нелегальна заготівля деревини в Україні становить мільйони кубометрів 

Шипи на дорозі та опір поліції: на Закарпатті розкрили схему вирубки лісу на мільйони
Шипи на дорозі та опір поліції: на Закарпатті розкрили схему вирубки лісу на мільйони

До неї були причетні підприємці та місцеві мешканці