В Україні за рік створили умови для розвитку виробництва біометану – Держенергоефективності shutterstock

В Україні за рік створили умови для розвитку виробництва біометану – Держенергоефективності

Катерина Бєлоусова

Для формування біометанової економіки потрібен системний підхід

В Україні у 2022 році створили законодавче підгрунтя для розвитку виробництва біометану, який є перспективною альтернативою природного газу.

Потенціал розвитку цього сектору має бути використаний для вирішення екологічних проблем, накопичення відходів, сталого розвитку громад та подолання енергетичних викликів, повідомляє пресслужба Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження у Facebook.

Зазначається, що у 2022 році зросла увага до біометану як в Україні, так і в ЄС.

В повідомленні наголосили, що “першою цеглиною” у законодавчому фундаменті для ринку біометану став Закон №1820-IX “Про розвиток виробництва біометану”, який ухвалили у жовтні 2021 року.

Досягнення у 2022 році:

  • Уряд затвердив Порядок функціонування реєстру біометану;
  • розпочалася розробка і запровадження реєстру гарантій походження біометану;
  • Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) внесла зміни до Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем, що дозволяє постачати біометан в мережі. Для цього збільшено молярну частку вмісту кисню у природному газі.

“З огляду на кон’юнктуру ціни на газ та ресурсний потенціал проєкти з виробництва біометану є інвестиційно-привабливими. За різними оцінками, повна собівартість товарного біометану, з урахуванням виду сировини для виробництва біогазу, потужності установки та вартості логістики до кінцевого споживача, може варіюватися від 300 до 1200 євро/1000 м3”, – зазначили в повідомленні.

Голова Держенергоефективності Валерій Безус підкреслив, що Україна має необхідний для виробництва біометану ресурсний потенціал. Ймовірно, спочатку йтиметься скоріше про мільйони кубічних метрів біометану у реальних проєктах. Це дасть змогу оцінити подальші можливості виробництва та постачання біометану. Окрім того, планується тісна співпраця України та ЄС у сфері відновлюваних газів, зокрема біометану.

“Пріоритетом має бути системний підхід до формування біометанової економіки в Україні, враховуючи можливості використання не лише агровідходів, а й усіх видів ресурсів для біометану, а також шляхи створення енергетичних кластерів. У перспективі біометан має шанси стати засобом забезпечення енергетичної незалежності, сталого розвитку громад, декарбонізації та підвищення конкурентоспроможності промисловості на європейському ринку”, – сказав він.

В пресслужбі додали, що у 2022 році Держенергоефективності також розвивало міжнародну співпрацю. 

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, звіт Європейської біогазової асоціації показав, що біометан та біогаз стають все більш важливими джерелами енергії в енергетичному міксі ЄС, а їхнє виробництво посилиться протягом десятиліття. 

Читайте також
Україна експортувала першу партію зрідженого біометану до ЄС
Україна експортувала першу партію зрідженого біометану до ЄС

Він відповідає європейським критеріям сталості

Другий пішов: одразу за Vitagro компанія МХП теж розпочала експорт біометану до ЄС
Другий пішов: одразу за Vitagro компанія МХП теж розпочала експорт біометану до ЄС

Перша в історії поставка біогазу українського виробництва за кордон відбулася за декілька днів до цього – 6 лютого

Українська компанія вперше експортувала біометан до Європи: подробиці
Українська компанія вперше експортувала біометан до Європи: подробиці

Ще кілька вітчизняних виробників також мають намір виробляти біогаз для споживачів за кордоном 

Перший український біометан почав надходити у вітчизняну ГТС
Перший український біометан почав надходити у вітчизняну ГТС

Це наразі єдиний подібний досвід для енергетичної галузі України