Кабінет Міністрів України схвалив “Концепцію державної цільової програми справедливої трансформації вугільних регіонів на період до 2030 року”. Відповідне рішення було прийняте на засіданні уряду 22 вересня.
Це є першим за історію незалежної України документом, який намагається комплексно окреслити вирішення соціально-економічних питань конкретних громад після закриття вугільних шахт.
Згідно з проєктом концепції, вугільні регіони визначаються як регіони, на території яких розташовані вугледобувні та вуглепереробні підприємства (включаючи об'єкти на стадії консервації, переорієнтації та ліквідації), а також підприємства вугільної теплової генерації. Загалом це близько 25 територіальних громад у Волинській, Дніпропетровській, Луганській, Донецькій та Львівській областях, де проживає близько 850 тисяч мешканців.
Нагадаємо, у липні цього року прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що в Україні офіційно стартує програма зі справедливої трансформації вугільних регіонів. Реалізація пілотних проєктів за підтримки міжнародних партнерів буде здійснюватись у двох шахтарських містах: Червонограді та Мирнограді.
“Загалом географія програми справедливої трансформації досить широка – це 5 вугільних регіонів України або більш ніж 60 населених пунктів, у яких проживає майже мільйон людей. Справедлива трансформація вугільних регіонів – це не про закриття шахт, це про створення нових виробництв, розвиток соціальної сфери й інфраструктури, перехід до декарбонізованої економіки та нові можливості для жителів громад і працівників вугільних підприємств”, – повідомляв раніше на своїй сторінці в Facebook прем'єр-міністр.
Трансформація базуватиметься на принципах поступовості та поетапності. В першу чергу, це стосується трансформації міст та регіонів, для яких вугілля залишається єдиним доступним енергоносієм.
Концепція фокусується на таких ключових пунктах:
- диверсифікація місцевої економіки вугільних регіонів;
- розвиток розподіленої генерації відновлюваних джерел енергії та впровадження енергоефективних заходів;
- соціальна підтримка шахтарів та їхніх сімей;
- навчання та перекваліфікація звільнених працівників;
- створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу;
- запровадження на законодавчому рівні нових інструментів підтримки інвесторів, які створюють робочі місця в шахтарських регіонах.
Також передбачається, що за декілька років для кожної шахтарської громади буде розроблений окремий план трансформації.
Протягом наступних 6 місяців має бути розроблена Державна цільова програма справедливої трансформації вугільних регіонів до 2030 року. Саме цей документ повинен включати більше деталізації по кожному з вищеназваних пунктів, а також конкретний план заходів, розбитий по роках.
Прогнозована щорічна потреба у фінансуванні програми з держбюджету оцінюється у 400 млн грн. Відповідно, орієнтовний обсяг фінансування трансформації вугільних регіонів до 2030 року становить 15,7 млрд грн, з яких 3,6 млрд грн – кошти держбюджету.
Нагадаємо, ЕкоПолітика писала про те, що посли країн "Великої сімки" (G7) привітали заяви України про зобов'язання відмовитися від вугілля та рухатися до нульових викидів СО2 в атмосферу.