В Україні почали інтенсивно утилізувати радянські та російські авто: названо причини shutterstock

В Україні почали інтенсивно утилізувати радянські та російські авто: названо причини

Катерина Бєлоусова

Серед знятих з обліку транспортних засобів були легкові авто, вантажівки та автобуси.

Протягом 2021 року українці зняли з обліку для вибракування понад 15 тисяч авто, більша половина з яких належала фізичним особам. Це на 40% більше, ніж у 2020 році.

Найпопулярніші серед "утилізованих" моделей у 2021 році були транспортні засоби радянського, російського та українського виробництва, з середнім віком близько 25 років, повідомляє Інститут досліджень авторинку.

Так, серед знятих з обліку 15 056 транспортних засобів були легкові авто (64%), вантажівки та автобуси. 54% із них належали фізичним особам, решта – приватним фірмам та державним організаціям. 

Середній вік цих транспортних засобів, вибракуваних протягом січня-листопада складає 24,8 року. В матеріалі звертають увагу, що у топ-30 вибракуваних машин відсутні автомобілі виробництва інших країн.

Кількість вибракуваних транспортних засобів зростала майже щомісяця протягом 2021 року, і зросла на 40% у порівнянні з минулим роком. 

Фахівці виділяють кілька причин:

  1. Успішно працює автоматична фіксація правопорушень і зростає кількість камер. Іде мова про запровадження обов’язкового техогляду приватного автотранспорту у 2021 році. Люди остерігаються потенційних проблем, що можуть з’явитися у разі, якщо автомобіль фактично буде зданим "на металобрухт", проте буде числитися в базі Сервісних центрів. Або ж замість утилізації продовжить їздити по дорогах, "збираючи" штрафи для попереднього (фактичного) власника авто.
  2. Із запровадженням нових умов оподаткування імпорту, старі автомобілі радянської епохи все більше втрачають цінність. Те, що раніше "повертали до життя" будь-якою ціною, зараз ремонтувати економічно невигідно. Ця частина українського автопарку заміщується хоч вживаними, проте все ж новішими автомобілями іноземного виробництва.
  3. Ті ж нові правила розмитнення знизили цінність документів на автомобіль. Раніше через закритість авторинку були популярними різноманітні схеми, коли автомобілі купували "під документи". Зараз цінність документів, особливо на старі автомобілі, знизилася практично до нуля.
  4. Оскільки майже половину з усіх транспортних засобів вибраковують юридичні особи, це може бути наслідком масових інвентаризацій та впорядкувань майна як приватних, так і державних організацій.

Втім, реальна кількість транспорту, що вибув з експлуатації, в рази більша. За оцінками експертів, щорічно в Україні з руху вибуває кілька сотень тисяч ТЗ. Про це свідчить несуттєве зростання рівня автомобілізації.

“Отже кількість автомобілів, які українці перестають регулярно експлуатувати, приблизно рівна кількістю "свіжих" автомобілів, що поповнюють вітчизняний автопарк — близько 600 тисяч. Де і як "завершують" своє життя транспортні засоби, що відпрацювали своє, можна лише здогадуватися”, – сказано в матеріалі.

В Україні відсутня відповідальність за неправильно утилізоване чи покинуте на вулиці авто. Відсутній контроль навіть тих автомобілів, що були офіційно зняті з обліку в Сервісних центрах з метою вибракування. Експерти закликають повернутися до питання вибракування та утилізації старих автомобілів та запропонувати практичне та дієве рішення, вигідне громадянам, державі та бізнесу.

Нагадаємо, контрафактний бензин може спричинити не лише поломки авто, а й страшні наслідки для довкілля і здоров’я людей.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, в США можна відвідати автоцвинтар на 4000 ретро-авто.

Читайте також
У Кривому Розі розробники електровантажівок створили маневрене авто для ЗСУ. Фото
У Кривому Розі розробники електровантажівок створили маневрене авто для ЗСУ. Фото

Автівки потужні й маневрові та можуть проїжджати по будь-якій поверхні, зокрема по піску, болоту, полю, бездоріжжю

У Великобританії логістична компанія уникла частини викидів завдяки сонячним панелям
У Великобританії логістична компанія уникла частини викидів завдяки сонячним панелям

Глобальна мережа CEVA налічує понад 1000 закладів у понад 170 країнах

В Нідерландах створили електромобіль, який поглинає вуглець. Фото
В Нідерландах створили електромобіль, який поглинає вуглець. Фото

У салоні авто використовується перероблений пластик та "шкіра" з ананасового листя