В Україні планують оптимізувати Кабінет Міністрів, щоб скоротити кількість міністерств з 20 до 12, зокрема Міндовкілля та Мінагро, а центральних органів виконавчої влади – на 30%.
Трансформація має відбутися через необхідність економії та масову міграцію українців, повідомляє Mind.
До повномасштабного вторгнення росії на одного чиновника припадало близько 170 громадян. Утримання держслужбовців у колишньому обсязі стає непідйомним для бюджету, зокрема через “катастрофічний провал” митних і податкових надходжень. Наразі майже у всіх відомствах і центральних органів виконавчої влади відбуваються скорочення штату, однак усе ще налічується близько 170 000 чиновників.
"Поки ми досягли відправної точки, з якої готуємо рестарт державної служби в Україні", – сказала голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина.
Вона зазначила, що існує парадокс – дефіцит кваліфікованих кадрів за явної надмірності апарату, а держсектор залишають спеціалісти. Цю дилему слід вирішити до кінця 2022 року, щоб урахувати в держбюджеті наступного.
“Це лише рамка, яка може й буде неодноразово змінюватися. Зокрема, під тиском зовнішніх обставин і побажань партнерів по коаліції, якщо така сформується”, – йдеться в матеріалі.
Хоча повний перелік запропонованих змін поки не наводиться, передбачається, що Міністерство економіки, яке й зараз є одним із найвпливовіших у країні, ще більше зміцнить цей статус, змінивши назву на Міністерство економічного розвитку та інновацій.
Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості, що відтягувало на себе повноваження низки галузей, пропонується ліквідувати, а також обʼєднати Державну митну службу та Державну фіскальну/податкову службу, які є головними донорами бюджету.
“Це об'єднання здається логічним, але його реалізації заважатиме в тому числі неоднозначна передісторія. А саме існування Міністерства доходів та зборів (неформально – Мінздох), яке стало одним із символів зловживань в останні роки правління Віктора Януковича”, – зазначили в матеріалі.
В рамах трансформації Міндовкілля втратить суб'єктність і ввійде до Міністерства енергетики. Функції Міністерство аграрної політики та продовольства, яке було ліквідоване у 2019 році та відновлено у 2020, планують віддати Міністерству економічного розвитку та інновацій.
“Попри суттєву значимість агропромислового комплексу в економіці України (яка, втім, неминуче впаде через скорочення обсягів виробництва та особливо експорту), ліквідація профільного міністерства бачиться цілком логічною”, – зазначили в Mind.
Колишній міністр Мінагропрод Роман Лещенко не зміг скористатися другим шансом для міністерства та налагодити горизонтальні зв'язки з галуззю та колегами. Нинішній міністр Микола Сольський, будучи бізнес-партнером Андрія Богдана, ніколи не був і не має шансів стати своїм для влади. Призначенням на посаду він зобов'язаний лише обіцянці "врятувати посівну", на що був не здатний його попередник. Однак його статус у Кабміні доволі формальний, що не найкращим чином позначається на статусі людей, які погодилися увійти до його команди.
Ще однією причиною є суттєве скорочення фінансових ресурсів для державних дотацій агросектору.
"Вже негласно донесли всім, що на дотації, зокрема фермерські, можна не розраховувати. Наявність міністерства, якому нема чого робити, але яке вимагає фінансування з бюджету, може викликати справедливі запитання в представників галузі", – сказав один з ідеологів реформи.
Нагадаємо, Кабмін призначив голову Держводагентства та його заступників.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Кабмін схвалив Концепцію про ринок “зелених” облігацій.