Соціологічне дослідження громадської організації “Екодія” показало, що відновлювану енергетику в Україні схвалюють 78% громадян, а малу розподілену генерацію – 84%.
Опитування проводилося у вересні 2022 року, до масованих обстрілів енергетичної інфраструктури та відключень електропостачання, тому екоактивісти вважають, що наразі ці дані, імовірно, відрізняються, повідомляє Екодія.
Дослідження "Відновлювані джерела енергії вже тут: що думають українці про "зелене" майбутнє у власних домогосподарствах?" показало, що лише 2% українців висловили негативне ставлення до “зеленої” енергетики.
Автори підкреслили, що вже у вересні 2022 року 42% опитаних думали, займалися чи навіть вже мали власну ВДЕ-електростанцію, чи систему опалення на “зеленій” енергії. На той час близько 57% респондентів ще не думали або взагалі не хотіли встановлювати власні станції на відновлюваних джерелах енергії.
“Більшість респондентів погоджуються із позитивним впливом малої розподіленої генерації на себе, свою громаду і державу”, – йдеться в матеріалі.
На думку респондентів, встановлення станції на відновлюваних джерелах в домівці допоможе:
- зробити власне енергопостачання надійнішим – 92% людей;
- знизити платіжки за електроенергію – 89%;
- посилити енергонезалежність держави завдяки розвитку малої генерації – 86%;
- посилити енергонезалежність громади завдяки розвитку малої генерації – 86%.
Дослідження показало, що найпопулярнішою причиною не встановлення ВДЕ є висока вартість технологій. Однак в разі грошової компенсації або надання обладнання, кількість охочих розглянути ідею встановити власну ВДЕ зростає до 69%.
“Втім, наразі держава не пропонує жодних механізмів підтримки, які були б доступні побутовим споживачам”, – зазначили автори.
Вони підкреслили, що близько 54% опитаних відповіли, що вперше чують термін "відновлювані джерела енергії". Однак для окремих технологій – таких як сонячні панелі чи котли на альтернативному паливі – рівень знань значно кращий.
Так близько 95% людей принаймні чули про сонячні панелі, 88% – про котли на біомасі, 80% – про малі вітроустановки, 67% – про теплові насоси.
“Загалом же серед опитаних 98% бодай чули про ВДЕ чи конкретні технології, тож опитування щодо ставлення до ВДЕ проводилося лише серед цих людей”, – зазначили екоактивісти.
Вони також розповіли, що дослідження провела агенція Info Sapiens на замовлення “Екодії” у вересні 2022 року. Воно відбувалося у форматі телефонних інтерв’ю із мешканцями 9 областей України: Івано-Франківської, Тернопільської, Чернігівської, Сумської, Дніпропетровської, Одеської, Миколаївської, Черкаської та Київської (за винятком міста Києва). У рамках дослідження опитали випадкову репрезентативну вибірку із 936 людей.
Нагадаємо, мешканці Київщини розповіли, як СЕС допомогли їм виживати під час окупації.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, житель села Зорин Вишгородського району в Київській області Олександр Царенок, у власносі якого була домашня сонячна електростанція, забезпечив електроенергією своїх односельчан, коли вони опинилися відрізаними від енергопостачання через російське вторгнення.