В Україні більше підприємств зможуть отримати дозвіл на обробку відходів у спрощеному порядку Shutterstock

В Україні більше підприємств зможуть отримати дозвіл на обробку відходів у спрощеному порядку

Ганна Велика

Потужності оброблювачів, які наразі мають дозвільні документи, не справляються з тією кількістю відходів, які утворюються під час повномасштабної війни

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України пропонує розширити коло компаній, які можуть отримати дозвіл на оброблення відходів за спрощеною процедурою.

Проєкт відповідної постанови Кабінету міністрів України відомство оприлюднило на офіційному сайті. Вона має назву "Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проєкту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів".

Що зміниться

У Міндовкілля пропонують дозволити підприємствам, які мають позитивні висновки державної екологічної експертизи щодо збору, обробки, зберігання, поховання, знешкодження та утилізації всіх видів промислових і побутових відходів, приєднатися до експериментального проєкту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів. Бізнеси зможуть отримати дозвільні документи відповідно до постанови Кабміну №1328 "Про затвердження Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів"

Чому виникла необхідність розробки цього документу

Серед причин, які обумовили необхідність такого проєкту постанови, у Міндовкілля назвали наступні:

  1. На сьогодні лише 39 суб’єктів господарювання отримали ліцензії на проведення господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Тільки 19 із цих підприємств мають дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
  2. Цих потужностей недостатньою для забезпечення оброблення відходів за їх обсягами та видами. Посадовці констатували, що в такій ситуації неможливо ефективно управляти небезпечними відходами, які у великих кількостях утворюються під час обстрілів та бойових дій.
  3. Утримання відходів на об’єктах збирання, у тому числі до їх оброблення, більше ніж 1 рік з моменту їх утворення для утворювачів відходів несе ризики й додаткові фінансові навантаження, а саме, необхідність сплати екологічного податку, адміністративну відповідальність, вимушене використання додаткових промислових площ.
  4. Оскільки на територіях, де проводяться бойові дії, та територіях, що безпосередньо розташовані поблизу районів бойових дій, управління відходами не може проводитися повноцінно, тому виникає потреба у їх транспортуванні. Ця необхідність тягне за собою наступні ризики:
  • збільшення витрат на транспортування;

  • ризики потрапляння під обстріли транспортних засобів, що транспортують відходи;

  • недостатня кількість персоналу, що може здійснювати ці операції (збирання, перевезення відходів).

Нагадаємо, це вже не перша ініціатива з розширення кола підприємств, які можуть отримати дозвіл на оброблення відходів за спрощеною процедурою. Наприкінці січня Міндовкілля підготувало проєкт постанови Кабміну, яким пропонувалося видавати дозволи за спрощеною процедурою суб’єктам господарювання, які здійснюють операції з відходами за кодами R1-R13 та за кодами D1-D15, якщо вони мають позитивний висновок державної екологічної експертизи на поводження з відходами або позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля.

Через 3 місяці уряд пристав на цю пропозицію міністерства.

Саму постанову “Про реалізацію експериментального проєкту щодо спрощеного порядку отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів”, в яку тепер періодично вносяться зміни, Кабмін схвалив наприкінці серпня 2024 року.

Читайте також
Херсонщина першою в Україні затвердила Регіональний план управління відходами до 2034 року
Херсонщина першою в Україні затвердила Регіональний план управління відходами до 2034 року

Його розробили відповідно до сучасних вимог законодавства

В Україні назріває системна криза у сфері переробки відходів: експерт назвав шокуючі цифри
В Україні назріває системна криза у сфері переробки відходів: експерт назвав шокуючі цифри

Майже всі полігони твердих побутових відходів у нашій країні юридично зараз не мають права функціонувати

Купи лише доставку: як екопроєкт у Чилі дарує брендовий одяг і очищує пустелю Атакама
Купи лише доставку: як екопроєкт у Чилі дарує брендовий одяг і очищує пустелю Атакама

Він висвітлює вплив індустрії моди на навколишнє середовище та спонукає до переосмислення сучасних моделей надвиробництва та споживання

18 березня відзначають Всесвітній день переробки: цікаві факти про цей день
18 березня відзначають Всесвітній день переробки: цікаві факти про цей день

Лише незначна частина з мільйонів тонн відходів, які щодня генерує сучасний світ, потрапляє на переробку