В PAEW розкритикували нові правила поводження з небезпечними відходами

В PAEW розкритикували нові правила поводження з небезпечними відходами

Катерина Бєлоусова

На один вид діяльності потрібно отримати від Міндовкілля 3 дозвільних документи

Фахівці Асоціації професіоналів довкілля (PAEW) розкритикували Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів за нові норми щодо управління небезпечними відходами, які зводять цей ринок у “тінь”.

Компанії-ліцензіати позбавлені можливості працювати у правовому полі за старими ліцензіями та не зможуть отримати нові, повідомляє Офіс сталих рішень.

В PAEW пояснили, що наразі відсутні нормативно-правові акти, які б мали забезпечити реалізацію закону №2320-IX "Про управління відходами" щодо управління небезпечними відходами. В Міндовкілля розробили проєкт постанови "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами" та направили його на затвердження Кабінету міністрів. 

Документ зазнав широкої критики через те, що:

  • передбачає набрання чинності з 9 липня 2023 року, що станом на листопад 2023 року суперечить принципам законодавства щодо дії закону в часі. Окрім того, ліцензійні умови мають набирати чинності через певний строк з дня їхнього опублікування, для проведення підготовчих робіт;
  • враховує Правила співвідношення операцій (затверджує Міндовкілля), що наразі не затверджені. Вони передбачають, що ліцензіат має пройти перевірку  матеріально-технічної бази для підтвердження можливості проведення діяльності.

Зазначається, що попередній вид діяльності "поводження з небезпечними відходами", який підлягав ліцензуванню не змінено по суті і предмету діяльності. Змінено лише назву виду господарської діяльності та дозвільного документа.

В PAEW додали, що для того, щоб отримати ліцензію, суб’єкт господарювання повинен пройти процедури:

  • оцінки впливу на довкілля;
  • отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів;
  • отримання ліцензії (на підставі отриманих дозвільних документів).

“Таким чином, на один вид господарської діяльності суб’єкт господарювання зобов’язаний отримати три дозвільних документи з одним і тим же предметом регулювання, вимогами тощо  в одному уповноваженому органі – Міндовкілля, – наголосили в PAEW. – Вважаємо, такі дії (і бездіяльність) відповідальних представників Уряду дискредитують реформу управління відходами, ставлять під сумнів євроінтеграційні зобовʼязання та не сприяють інвестиційному клімату”.

Нагадаємо, експерт із поводження з відходами в Українському інституті майбутнього Олександр Лимар заявив, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів видає дозволи на транскордонне перевезення відходів, що не відповідають закону №2320-IX “Про управління відходами”. 

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, фахівці Асоціації професіоналів довкілля (PAEW) та понад 200 експертів обговорили неспроможність Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів виправити кризу екологічного контролю в рамках реформування його системи.

Читайте також
Нові звалища небезпечних відходів цинічно провокують – Циганок
Нові звалища небезпечних відходів цинічно провокують – Циганок

Руйнується не лише довкілля, а й довіра до України з боку міжнародних партнерів та інвестиційне поле

Міндовкілля видало перші ліцензії на небезпечні відходи
Міндовкілля видало перші ліцензії на небезпечні відходи

Жодна компанія на ринку не мала ліцензій протягом 24 днів

Кабмін звинуватили в колапсі ринку небезпечних відходів
Кабмін звинуватили в колапсі ринку небезпечних відходів

Відсутність ліцензій створює ризик монополізації ринку небезпечних відходів

ЄБА закликала уряд терміново відновити роботу ринку небезпечних відходів
ЄБА закликала уряд терміново відновити роботу ринку небезпечних відходів

Підприємства мали лише 16 робочих днів для отримання нових ліцензій, замість щонайменше двох місяців