Фахівці Асоціації професіоналів довкілля (PAEW) розкритикували Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів за нові норми щодо управління небезпечними відходами, які зводять цей ринок у “тінь”.
Компанії-ліцензіати позбавлені можливості працювати у правовому полі за старими ліцензіями та не зможуть отримати нові, повідомляє Офіс сталих рішень.
В PAEW пояснили, що наразі відсутні нормативно-правові акти, які б мали забезпечити реалізацію закону №2320-IX "Про управління відходами" щодо управління небезпечними відходами. В Міндовкілля розробили проєкт постанови "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами" та направили його на затвердження Кабінету міністрів.
Документ зазнав широкої критики через те, що:
- передбачає набрання чинності з 9 липня 2023 року, що станом на листопад 2023 року суперечить принципам законодавства щодо дії закону в часі. Окрім того, ліцензійні умови мають набирати чинності через певний строк з дня їхнього опублікування, для проведення підготовчих робіт;
- враховує Правила співвідношення операцій (затверджує Міндовкілля), що наразі не затверджені. Вони передбачають, що ліцензіат має пройти перевірку матеріально-технічної бази для підтвердження можливості проведення діяльності.
Зазначається, що попередній вид діяльності "поводження з небезпечними відходами", який підлягав ліцензуванню не змінено по суті і предмету діяльності. Змінено лише назву виду господарської діяльності та дозвільного документа.
В PAEW додали, що для того, щоб отримати ліцензію, суб’єкт господарювання повинен пройти процедури:
- оцінки впливу на довкілля;
- отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів;
- отримання ліцензії (на підставі отриманих дозвільних документів).
“Таким чином, на один вид господарської діяльності суб’єкт господарювання зобов’язаний отримати три дозвільних документи з одним і тим же предметом регулювання, вимогами тощо в одному уповноваженому органі – Міндовкілля, – наголосили в PAEW. – Вважаємо, такі дії (і бездіяльність) відповідальних представників Уряду дискредитують реформу управління відходами, ставлять під сумнів євроінтеграційні зобовʼязання та не сприяють інвестиційному клімату”.
Нагадаємо, експерт із поводження з відходами в Українському інституті майбутнього Олександр Лимар заявив, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів видає дозволи на транскордонне перевезення відходів, що не відповідають закону №2320-IX “Про управління відходами”.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, фахівці Асоціації професіоналів довкілля (PAEW) та понад 200 експертів обговорили неспроможність Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів виправити кризу екологічного контролю в рамках реформування його системи.