Щорічний звіт IQAir показав, що якість повітря у 2023 році лише у семи з 134 країн відповідала рекомендаціям Всесвітня організація охорони здоров'я за річними концентраціями вмісту пилу PM2,5 до 5 мкг/м3.
Україна посіла 107 місце у рейтингу забруднення з показником 8,6 мкг/м3, проте у 2022 році він сягав 9,7 мкг/м3, а у 2021 – 18,5 мкг/м3, йдеться у звіті IQAir.
У звіті проаналізували дані з понад 30 000 станцій моніторингу якості повітря в 7 812 громадах. Рекомендаціям ВООЗ щодо PM2,5 відповідала якість повітря у:
- Австралії;
- Естонії;
- Фінляндії;
- Гренаді;
- Ісландії;
- Маврикії;
- Новій Зеландії.
Дослідження показало, що у ТОП-5 країн з найбільш забрудненим повітрям увійшли:
- Бангладеш – 79,9 мкг/м3, що перевищує річний норматив ВООЗ більш ніж у 15 разів;
- Пакистан – 73,7 мкг/м3, більш ніж у 14 разів;
- Індія – 54,4 мкг/м3, більш ніж у 10 разів;
- Таджикистан – 49,0 мкг/м3, більш ніж у 9 разів;
- Буркіна-Фасо – 46,6 мкг/м3, більш ніж у 9 разів.
В IQAir наголосили, що 124 (92,5%) із 134 країн і регіонів перевищили щорічне рекомендоване ВООЗ значення PM2,5 у 5 мкг/м3.
Зазначається, що Африка залишається найбільш малопредставленим континентом, де третина населення все ще не має доступу до даних про якість повітря.
У звіті підкреслили, що у Центральній та Південній Азії розташована десятка найбільш забруднених міст світу. Зокрема в Індії виявили чотири міста з найбільш забрудненим повітрям.
"Чисте, здорове та стале довкілля є універсальним правом людини. У багатьох частинах світу відсутність даних про якість повітря затримує рішучі дії та спричиняє непотрібні людські страждання. Дані про якість повітря рятують життя. Там, де повідомляють про якість повітря, вживають заходів, і якість повітря покращується", – сказав генеральний директор IQAir Френк Хаммес.
Старший науковий співробітник з питань якості повітря у Грінпіс Ейдан Ферроу наголосив, що цей звіт ілюструє міжнародний характер і несправедливі наслідки тривалої кризи забруднення повітря.
“Необхідні термінові зусилля на місцевому, національному та міжнародному рівнях для моніторингу якості повітря в місцях з обмеженими ресурсами, боротьби з причинами транскордонного смогу та скорочення нашої залежності від спалювання як джерела енергії. У 2023 році забруднення повітря залишалося глобальною катастрофою для здоров’я”, – сказав він.
Нагадаємо, дослідження науковців з Барселонського інституту глобального здоров’я (ISGlobal) показало, що за останні 20 років в Європі покращилася якість повітря, однак близько 98% людей живуть у районах з нездоровим рівнем дрібних частинок PM2,5.
Раніше ЕкоПолітика аналізувала способи утворення пилу PM2,5, його небезпеку та способи боротьби з забрудненням повітря.