В Європі закінчилася енергетична криза – Reuters shutterstock

В Європі закінчилася енергетична криза – Reuters

Катерина Бєлоусова

Зокрема, на коригування ринків вплинула надзвичайно м’яка осінь у Північно-Західній Європі у 2023 році

Ринковий аналітик Reuters Джон Кемп заявив, що у Європі енергетична криза, гостра фаза якої тривала з середини 2021 року до кінця 2022 року, закінчилася і ринки енергоносіїв адаптувалися.

Залишкова проблема Європи полягає в заміні відносно дешевого російського газу на відносно дорогий скраплений (СПГ), що загрожує промисловій конкурентоспроможності, повідомляє Reuters.

Кемп наголосив, що ця проблема для Європи є “хронічною”, а не кризовою.

Він розповів, що енергетичну кризу спричинило рекордне зростання цін на нафту, газ, вугілля та електроенергію. Це змусило домогосподарства та компанії швидко скоротити їхнє використання. 

Окрім того, запроваджені після повномасштабного вторгнення росії в Україну санкції проти країни-агресорки призвели до перебоїв у постачанні енергоресурсів. Вони вже були обмежені через відновлення промислового виробництва після пандемії коронавірусу.

“Але через 18-24 місяці гостра фаза пристосування завершується, запаси енергії стають комфортними, а ціни повертаються до довгострокових середніх значень з поправкою на інфляцію, – пояснив аналітик. – У майбутньому, безсумнівно, буде більше потрясінь, але зрив, пов’язаний із закінченням пандемії та вторгненням Росії в Україну, позаду. Ринки адаптувалися”.

Кемп зазначив, що ринки нафти, газу та вугілля зазнали дещо різного процесу пристосування. Проте всі ці процеси були варіаціями швидшого зростання виробництва та повільнішого зростання споживання. Окрім того, на коригування ринків вплинули:

  • високий рівень виробництва гідроенергетики в Бразилії, що скорочує потребу в імпорті СПГ;
  • надзвичайно м’яка осінь у Північно-Західній Європі у 2023 році.

“Спільним фактором є величезний масштаб зростання цін у 2021 і 2022 роках, який прискорив і переніс процес адаптації на відносно короткий період. У результаті після жорстоко болісної адаптації у 2021 та 2022 роках виробництво, споживання та запаси стали набагато комфортнішими до кінця 2023 року та у 2024 році, і фаза кризи закінчилася”, – додав він.

Нагадаємо, дослідження міжнародної страхової компанії Allianz Trade показало, що повторення енергетичної кризи в Єврозоні взимку 2023-2024 років малоймовірне.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, дослідження Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) показало, що  в ЄС у 2023 році попит на електроенергію впаде на 3% до найнижчого рівня за двадцять років.

Читайте також
Європа уникне повторення енергетичної кризи взимку 2023-2024 років – дослідження
Європа уникне повторення енергетичної кризи взимку 2023-2024 років – дослідження

Зміни в енергетичній динаміці Єврозони свідчать про стратегічний поворот до альтернативних джерел енергії

CBAM: нові масові проблеми у ланцюжках доданої вартості європейських імпортерів
CBAM: нові масові проблеми у ланцюжках доданої вартості європейських імпортерів

Компанії надавали інформацію щодо вуглецевого сліду, але їхня методика розрахунку не відповідала прописаній у СВАМ-сертифікатах

Країни G7 планують відмовитися від вугілля до початку 2030-х років
Країни G7 планують відмовитися від вугілля до початку 2030-х років

Відмова від використання вугілля стане важливим кроком у реалізації цілей обговорених на COP28

Європарламент схвалив зниження кліматичних цілей для фермерів
Європарламент схвалив зниження кліматичних цілей для фермерів

Малі ферми площею до 10 гектарів будуть звільнені від контролю та штрафів за порушення правил