В Європі в 2021 році температура зросла на рекордні 2°C: які наслідки Shutterstock

В Європі в 2021 році температура зросла на рекордні 2°C: які наслідки

Катерина Бєлоусова

Екстремальні явища, пов’язані з кліматом вже відбуваються, і необхідні нагальні дії

У 2021 році в Європі спостерігалося рекордне зростання температури – більш ніж на два градуси, що спричинило рекордну спеку, масштабні лісові пожежі та повені.

Таке зростання є межею, за якою небезпечні екстремальні погодні явища стають більш вірогідними та інтенсивними, передає EURACTIV.

Середня температура на планеті у 2021 році підвищилася майже на 1,2 градуса Цельсія у порівнянні доіндустріальним рівнем.

Минуле літо стало найтеплішим за всю історію спостережень. Кілька тижнів вздовж Середземного моря реєстрували хвилю спеки, а також найспекотніший день в Європі, адже в Сицилії температура склала 48,8°C.

У Греції високі температури викликали смертельні лісові пожежі, які прем'єр-міністр назвав "найбільшою екологічною катастрофою в країні за останні десятиліття". На площі 8000 кв км згоріли дотла будинки та ліси.

Окрім того, система низького тиску над Німеччиною, що рухається повільно, в середині липня побила рекорд з найбільшої кількості опадів за один день. Злива була підживлена ​​ще одним погодним екстремом, а саме температура поверхневої води над частиною Балтійського моря була більш ніж на 5°C вище середньої.

Повені в Німеччині та Бельгії, спричинені проливним дощем, які стали набагато більш імовірними внаслідок зміни клімату. Вони спричинили загибель десятків людей і завдали збитків на мільярди євро.

Кліматичний моніторинг ЄС попереджає, що повені такого масштабу будуть ставатися частішати, оскільки клімат продовжує теплішати.

"2021 рік був роком екстремальних ситуацій, включаючи найспекотніше літо в Європі, спеку в Середземному морі, повені та вітрові посухи в Західній Європі", – сказав Карло Буонтемпо, директор Служби зміни клімату Copernicus (C3S).

Він також додав, що розуміння погоди та екстремальних кліматичних умов стає все більш актуальним для ключових секторів суспільства.

Окрім того, в Арктиці температура піднялась на 3°C вище контрольного показника 19-го століття – майже втричі більше, ніж у середньому по всьому світу.

Викиди вуглецю від лісових пожеж в Арктиці, переважно у східному Сибіру, ​​перевищили 16 мільйонів тонн CO2, що приблизно еквівалентно загальному річному забрудненню вуглецем в Болівії.

Крижаний щит Гренландії, який разом із льодовиковим щитом Західної Антарктики став основним чинником підвищення рівня моря, у 2021 році втратив масу близько 400 мільярдів тонн. За останні 30 років темпи розпаду льодовикових щитів у світі прискорилися більш ніж утричі.

"Наукові експерти, як-от IPCC, попередили нас, що у нас не вистачає часу, щоб обмежити глобальне потепління до 1,5°C", – сказав Мауро Факкіні, керівник відділу спостереження за Землею в Генеральному директораті Європейської комісії з оборонної промисловості та космосу, посилаючись на заяву ООН.

Він також додав, що оскільки екстремальні явища, пов’язані з кліматом вже відбуваються, необхідні нагальні дії.

Нагадаємо, за даними NOAA, рівень метану в атмосфері досяг історичного максимуму.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Марк Карні заявив, що російська війна ускладнює боротьбу зі зміною клімату.

Читайте також
Глобальне потепління спричинить появу нових вірусів, – дослідження
Глобальне потепління спричинить появу нових вірусів, – дослідження

Підвищення температури спричинить поширення міжвидового вірусу між ссавцями понад 4000 разів

Індії загрожує рекордна спека через глобальне потепління
Індії загрожує рекордна спека через глобальне потепління

Температура вже досягла 46 градусів за Цельсієм, а у березні – найвищого рівня з 1901 року

Експерти розповіли, як конопля може дешево вирішити екологічні проблеми
Експерти розповіли, як конопля може дешево вирішити екологічні проблеми

Конопля здатна поглинати більше вуглекислого газу на гектар, ніж будь-яка інша комерційна культура

Рівень метану в атмосфері досяг історичного максимуму, – NOAA
Рівень метану в атмосфері досяг історичного максимуму, – NOAA

Обмеження викидів метану може бути одним із найпростіших та найефективніших негайних заходів для уповільнення зміни клімату