Український ринок звільнятимуть від особливо небезпечних хімічних речовин shutterstock

Український ринок звільнятимуть від особливо небезпечних хімічних речовин

Ганна Велика

Це стане ще одним з елементів національної системи хімічної безпеки європейського спрямування, яку будує наша країна

Кабінет Міністрів України затвердив Порядки видачі дозволів на використання отруйної хімічної речовини та особливо небезпечної хімічної речовини, яка виводиться з ринку.

Відповідне повідомлення з’явилося на сайті уряду ввечері 2 серпня.

Це рішення має на меті поступово вилучити з українського ринку небезпечні хімічні речовини, якщо для них існують більш безпечні та ефективні альтернативи.

Нова дозвільна процедура в Україні відповідає вимогам європейського регламенту REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of CHemicals) та дозволить виконати одне із євроінтеграційних зобов'язань нашої країни.

“За новими правилами дозвіл видаватиметься лише для тимчасового використання підприємствами особливо небезпечних хімічних речовин, доки компанії не знайдуть або не розроблять безпечніші альтернативи. Це стимулюватиме ринок до інноваційних рішень, а також підвищить рівень захисту людей і довкілля від можливого негативного впливу”, – пояснила прийняте рішення заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко.

Вона розповіла, що до початку реформи у нашій країні склалася ситуація, коли особливо небезпечні речовини, які виводились із ринків інших країн, безконтрольно експортувались на національний ринок. При цьому оцінка небезпеки хімречовин здійснювалась лише щодо впливу на здоров’я людини, без врахування ризиків для довкілля. Олена Крамаренко запевнила, що з впровадженням нових правил ситуація має змінитися.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у грудні 2022 року в Україні прийняли рамковий євроінтеграційний документ – Закон “Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією”. Він є базисом для побудови національної системи управління хімічними речовинами за європейським зразком.

У травні ми розповідали, що уряд затвердив Технічний регламент класифікації небезпечності, маркування та пакування хімічної продукції. Цим документом він імплементував норми європейського Регламенту CLP (Classification, Labelling, Packaging). А 23 липня Кабмін імплементував європейський регламент REACH щодо безпечності хімічної продукції.

Читайте також
У ЄС набули чинності нові правила класифікації, маркування та пакування хімічних речовин
У ЄС набули чинності нові правила класифікації, маркування та пакування хімічних речовин

Вони покликані краще захистити споживачів, працівників та навколишнє середовище

Єврокомісію розкритикували за повільність у виведенні з ринку небезпечних речовин
Єврокомісію розкритикували за повільність у виведенні з ринку небезпечних речовин

За три місяці посадовці мають дати вичерпну відповідь на зауваження

Під час перевірок підприємств хімпрому тепер проводитимуть фото- та відеозйомку
Під час перевірок підприємств хімпрому тепер проводитимуть фото- та відеозйомку

Таким чином держава хоче забезпечити прозорість у взаємодії з суб'єктами господарювання у сфері хімічної безпеки

У ЄС обмежили використання ще одного “вічного хімікату”
У ЄС обмежили використання ще одного “вічного хімікату”

Нові законодавчі рішення відбулися в рамках Регламенту REACH