Українцям пояснили, в чому головна загроза здоров’ю від розбомблених будинків vn.20minut.ua

Українцям пояснили, в чому головна загроза здоров’ю від розбомблених будинків

Катерина Бєлоусова

Найширше хризотил-азбест використовується при виготовленні шиферу

Екоактивісти закликали українців, які розбирають зруйновані будинки використовувати спеціальний одяг, маску та окулярах, щоб захистити себе від азбесту.

Азбест є одним з найнебезпечніших відходів, який перебуває під завалами, пише екологічна ініціатива “Зелений птах” у Facebook.

“На жаль, багато громадян розбираючи такі завали нехтують правилами безпеки, що в подальшому може негативно вплинути на їх здоров’я”, – зазначили в повідомленні.

Азбест широко використовувався у світі до 70-х років минулого століття в автомобільному виробництві, при виготовленні та ізоляції труб, для укріплення стель та підлоги, покрівлі, та навіть для оздоблювальних матеріалів і побутових речах.

Найширше хризотил-азбест використовується при виготовленні шиферу, яким в Україні і досі покривають дахи будинків, чи роблять з нього паркани або господарські споруди.

За даними ретроспективних досліджень ВООЗ, 15 000 осіб в Європі щороку вмирали від хвороб, викликаних впливом азбесту. Окрім того, він є причиною онкологічних захворювань. 

В Україні вже прийнятий у першому читанні законопроєкт №4142, який зокрема забороняє вироби з азбесту.

“Навіть у мирний час українці часто вистеляли битий шифер на своїй прибудинковій територій та робили із нього стежки, крокуючи якими постійно здіймали в повітря канцерогенні часточки хризотилового азбесту”, – йдеться в матеріалі.

Способи захисту від азбестового пилу для всіх однакові, адже азбест має властивість осідати на одязі, взутті та шкірі. Працювати з азбестовмісними відходами можна лише у спеціальному одязі, в масці, окулярах. Місце роботи краще зволожити, аби пил не розлітався. 

“Залишки виробів з азбесту варто запакувати та вивезти у відведені для цього місця видалення. І ні в якому разі – не в сусідній ліс, поле чи річку”, – зазначили в повідомленні.

Після їх складування на місці видалення відходів, азбестовмісні матеріали слід укрити ізолювальним шаром (ґрунту, глини, подрібнених будівельних відходів тощо) завтовшки не менше 75 см, щоб уникнути подальшого контакту із навколишнім природним середовищем.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, азбест, який вважається однією з найнебезпечніших речовин, досі використовується в Україні, здебільше в будівництві як теплоізоляційний матеріал.

Читайте також
На Полтавщині екобус безоплатно приймає небезпечні відходи: графік зупинок на листопад
На Полтавщині екобус безоплатно приймає небезпечні відходи: графік зупинок на листопад

Таке сміття не можна викидати в загальний контейнер, адже воно вкрай негативно впливає на довкілля

Після 9 жовтня сфера утилізації небезпечних відходів в Україні буде паралізована, – PAEW
Після 9 жовтня сфера утилізації небезпечних відходів в Україні буде паралізована, – PAEW

Спеціалісти вбачають у цьому чергову спробу монополізації ринку

Де у Львові та області здати батарейки, термометри та лампи: графік та адреси
Де у Львові та області здати батарейки, термометри та лампи: графік та адреси

Спеціальний Екобус курсуватиме у четвер, п’ятницю та суботу

Міндовкілля з порушеннями видало ліцензію обробнику небезпечних відходів, – активісти
Міндовкілля з порушеннями видало ліцензію обробнику небезпечних відходів, – активісти

Громадськість закликали звернути увагу на заплановану переробку медичних відходів та слідкувати, чи дотримується підприємство законодавчих вимог