Україна зменшила викиди вуглецю на 62,5%. Інфографіка shutterstock

Україна зменшила викиди вуглецю на 62,5%. Інфографіка

Катерина Бєлоусова

Динаміка викидів безпосередньо залежала від економічних та суспільних подій в країні та світі

В Україні викиди парникових газів з 1990 до 2021 року зменшилися на 62,5% та сягнули 341,5 мільйона тонн СО2-еквіваленту.

Про це свідчить аналіз даних Національного кадастру антропогенних викидів із джерел та абсорбції поглиначами парникових газів, повідомляє Міністерство захисту довкілля у та природних ресурсів у Facebook.

Зазначається, що Національний кадастр відомство підготувало спільно з Національним центром обліку викидів парникових газів. Створення кадастру є частиною вимог Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, а його подання – частиною міжнародних зобов'язань України.

В повідомленні підкреслили, що динаміка викидів безпосередньо залежала від різних економічних та суспільних подій в країні та світі. А саме:

  • 1990-2000 роки – різке зменшення викидів;

Зазначається, що внаслідок розпаду СРСР скоротилося промислове та сільськогосподарське виробництво. Також в цей період скоротилось споживання палива в енергетиці, відбулася реструктуризація економіки, а сфера послуг почала зростати.

  • 2000-2008 – стабілізація та зростання викидів;

В повідомленні підкреслили, що зростання викидів було пов'язано із нарощуванням виробництва мінеральної та металургійної продукції, а також зі загальним зростанням економіки. Зросло споживання твердого викопного палива в енергетиці. Однак промисловість почала реалізовувати низку заходів з модернізації та енергоефективності. Модернізація була спрямована на скорочення споживання природного газу через його здорожчення з 2006 року.

  • 2009 – скорочення на 15%;

“Викиди скоротилися на тлі світової економічної кризи 2008 року. Зокрема, суттєво скоротилось виробництво цементу, аміаку та металу”, – йдеться у повідомленні.

  • 2010-2013 – зростання викидів;

В повідомленні пояснили, що причиною збільшення викидів стало відновлення економіки після кризи 2008 року. У цей період зросло споживання твердого викопного палива в енергетиці через газовий конфлікт із рф.

  • 2014-2015 – різке скорочення;

В пресслужбі Міндовкілля розповіли, що скорочення викидів сталося через падіння економіки через початок війни, окупацію Криму та бойові дії у Донецькій та Луганській областях.

  • 2016-2019 – коливання викидів на рівні 337-362 млн тонн СО2-еквіваленту;

Зазначається, що в цей період почалася активна реалізація політики з енергоефективності, зокрема програма "Теплі кредити". Також в цей період тарифи на електроенергію, гарячу воду та тепло поступово привели до ринкових значень.

  • 2020 – скорочення на 11%;

В повідомленні пояснили, що скорочення викидів сталося на тлі пандемії COVID-19 та карантинним обмеженням.

  • 2021 – зростання на 7,5%.

В пресслужбі розповіли, що таке збільшення викидів повʼязано з відновленням економіки після пандемії.

facebook.com/EnvironmentalofUkraine

Зазначається, що Національний кадастр дозволяє Україні аналізувати тенденції викидів та поглинань парникових газів та на їхній основі формувати подальшу кліматичну політику. Міжнародна спільнота на його основі може також оцінювати динаміку змін викидів в Україні та відповідно достатність і ефективність вжитих заходів.

“Кадастр стане в нагоді підприємствам-операторам, які реєструють свої установки в Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів. Адже дані з Національного кадастру необхідні для проведення розрахунків та подання звітності”, – додали в повідомленні.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів проведе обговорення розробленого проєкту Національного кадастру антропогенних викидів із джерел та абсорбції поглиначами парникових газів в Україні за 1990-2021 роки.

Читайте також
Німеччина змінює два фундаментальних принципи схеми субсидування ВДЕ
Німеччина змінює два фундаментальних принципи схеми субсидування ВДЕ

Також вже є деталізований план будівництва резервних електростанцій

Країни ЄС йдуть у "хибному напрямку" при зниженні рівня вуглекислого газу, – ECNO
Країни ЄС йдуть у "хибному напрямку" при зниженні рівня вуглекислого газу, – ECNO

Аналітики впевнені, що для досягнення кліматичної мети зі скорочення викидів парникових газів потрібно подвоїти інвестиції у заходи “зеленого переходу”

Данія запроваджує перший у Європі податок на викиди СО2 у сільському господарстві
Данія запроваджує перший у Європі податок на викиди СО2 у сільському господарстві

Фермери будуть зобов’язані його сплачувати, починаючи з 2023 року