Україна та світ відзначають День охорони довкілля: що треба знати Shutterstock

Україна та світ відзначають День охорони довкілля: що треба знати

Зоряна Бердник

Цьогоріч ООН започаткувала Десятиліття відновлення екосистем 2021-2030

Щороку 5 червня у світі відзначають Всесвітній день охорони довкілля та Міжнародний день боротьби з незаконним і нерегульованим рибальством.

Як виникли ці свята, які їхні цілі та які заходи з їхньої нагоди проводять — розповідає ЕкоПолітика.

День охорони навколишнього середовища: історія свята

Цей день — одну з найважливіших екологічних дат календаря — заснувала Генеральна Асамблея ООН. Офіційно свято було проголошено резолюцією № A/RES/2994 (XXVII) від 15 грудня 1972 року.

Святкування такої події було запропоновано на 27-й сесії за участю представників 113 держав світу на ознаменування початку роботи Стокгольмської конференції з проблем навколишнього середовища.

Приводом до започаткування цього всесвітнього дня було звернення, яке надійшло 11 травня 1971 року генеральному секретареві ООН.

"Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами", — йшлося в ньому.

Його підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу, попереджаючи людство про небезпеку від забруднення навколишнього середовища.

З огляду на масштаби проблеми та важливість їх розв'язання у структурі ООН було створено нову організацію — Програму ООН з навколишнього середовища, під егідою якої й відзначають цю екологічну дату.

День охорони довкілля: мета і місія

Всесвітній день охорони довкілля є для Організації Об’єднаних Націй одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, а також стимулювати політичний інтерес і належні дії влади.

Він має на меті дати народам світу можливість активно сприяти стійкому та справедливому розвитку, стимулювати розуміння того, що основною рушійною силою зміни підходів до природоохоронних питань є громади, роз’яснювати корисність партнерських відносин, щоб в усіх країн і народів було більш безпечне та благополучне майбутнє.

День охорони довкілля 2021: які заходи відбуваються

Щорічно цей день святкують у більш ніж 100 країнах світу. Традиційно він має певну тему.

У 2021 році Всесвітній день навколишнього середовища присвячений темі відновлення екосистем і наших відносин із природою. Окрім того, цьогоріч він став офіційним початком Десятиліття ООН з відновлення екосистем на 2021-2030 рр.

Унаслідок зникнення екосистем, наголошують в ООН, світ втрачає таких "поглиначів вуглецю", як ліси й торфовища, а рівень світових викидів парникових газів щоразу збільшується. Тому відродження лісів і торфовищ допомогло б скоротити розрив у рівні викидів на 25% до 2030 року.

Відновлення посадок місцевих порід дерев, відповідно, допоможе пом'якшенню можливих руйнівних наслідків потепління на планеті, зокрема підвищення ризику лісових пожеж.

З нагоди започаткування 10-ліття відновлення екосистем 2021-2030 рр. папа Франциск звернувся до ООН з окремим посланням, яке від його імені прочитав кардинал П’єтро Паролін, державний секретар Святого Престолу.

Папа Франциск наголосив, що численні "попередження", серед яких COVID-19 і глобальне потепління, спонукають нас до термінових дій. Потрібно переосмислити економіку, її сенс та цілі, як також перспективно переглянути модель розвитку, щоб виправити її помилки, наслідком яких, серед іншого, є деградація екосистеми. "Відновити природу, яку ми пошкодили, означає насамперед відновити себе самих", – вказав Святіший Отець.

Як провести День охорони довкілля

Відзначають його по-різному, зокрема влаштовують:

  • вуличні мітинги;
  • велопробіги;
  • “зелені” концерти;
  • конкурси творів і плакатів у школах;
  • посадку дерев;
  • кампанії з утилізації відходів і прибирання території тощо.

Нагадаємо, що ЕкоПолітика писала про проведення екотолоки в Києві з нагоди Всесвітнього дня охорони довкілля.

Також віднедавна 5 червня — це ще й Міжнародний день боротьби з незаконним і нерегульованим рибальством.

Дату встановила Організація Об’єднаних Націй 5 грудня 2017 року. Оголосити такий день запропонували ще у 2015 році представники Генеральної комісії з питань рибальства. На сесії вони порушили питання злочинного вилову риби в Середземномор’ї та вирішили ухвалити Угоду щодо цього питання.

Комітет підтримав цю ініціативу й оголосив 5 червня Міжнародним днем боротьби з незаконним й нерегульованим рибальським промислом.

Мета — привернути увагу широких мас до питань захисту фауни морів та океанів, адже такий промисел призводить до знищення деяких видів риб і порушення цілих екосистем у певних регіонах.

Читайте також
Скільки Україна інвестує у охорону довкілля: статистика
Скільки Україна інвестує у охорону довкілля: статистика

Лідер за фінансуванням природоохоронних заходів – Дніпропетровщина

В Україні розрахували масштабні збитки від екологічних злочинів
В Україні розрахували масштабні збитки від екологічних злочинів

За даними ДБР, до таких правопорушень часто причетні посадовці та працівники державних органів

ООН вперше визнала чисте довкілля невід'ємним правом людини
ООН вперше визнала чисте довкілля невід'ємним правом людини

Це рішення назвали "історичним проривом"

Екологічна політика України: цілі, напрями та інструменти реалізації
Екологічна політика України: цілі, напрями та інструменти реалізації

Що собою являє екополітика та як її реалізує Українська держава