Україна отримала від Бельгії судно для екомоніторингу Чорного й Азовського морів. Фото mepr.gov.ua

Україна отримала від Бельгії судно для екомоніторингу Чорного й Азовського морів. Фото

Олена Яценьо

У жовтні 2021 року судно прибуде до Одеси

Уряд Бельгії передав Українському науковому центру екології моря Міндовкілля легендарне науково-дослідне судно "Бельгіка".

Судно перейменують і використовуватимуть для екологічного моніторингу Чорного й Азовського морів, повідомила пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

Урочиста церемонія передачі дослідницького гідрографічного корабля відбулася в понеділок, 13 вересня, на військово-морській базі в бельгійському місті Зебрюгге.

Як зазначили в міністерстві, передача Україні цього судна допоможе не тільки відновити дослідження та посилити екомоніторинг Чорного й Азовського морів, але й успішно впроваджувати Директиви ЄС щодо морського довкілля.

Окрім того, заплановано спільні українсько-бельгійські наукові дослідження як у Чорному, так і Північному морях.

За словами очільника Міндовкілля Романа Абрамовського, уже цього року хочуть відновити наукові дослідження насамперед у Чорному, а згодом і в Азовському морях. "Сподіваємося це робити спільно з нашими бельгійськими колегами", — додав міністр.

Зі свого боку, заступник міністра економіки та праці Бельгії Томас Дермін сказав, що радий, що легендарне бельгійське судно отримає друге життя.

"Судно досліджувало майже 1 млн км моря і провело понад тисячу наукових кампаній, які вдосконалили знання бельгійців про море. Цей корабель-плавуча лабораторія був флагманом бельгійської морської науки протягом 37 років. Бельгія з сумом прощається зі своїм науково-дослідним кораблем Бельгіка. Однак я дуже радий, що судно отримає друге життя завдяки нашій співпраці з Українським науково-дослідним центром екології моря", — зазначив він.

Очікується, що в жовтні 2021 року судно прибуде до нової домівки – міста Одеса. Тут воно отримає нове ім'я та почне використовуватися для дослідження Чорного й Азовського морів.

По дорозі із Зебрюгге до Одеси, на шляху в 8600 км, науковці оцінять наявність плавучого сміття, відберуть проби морської води і донних відкладів для проведення унікального скринінгу на десятки тисяч речовин-забрудників та мікропластику. А також виділять ДНК з довкілля, аби оцінити біорізноманіття та аналіз поширення генів стійкості до антибіотиків у морських мікроорганізмів.

Нагадаємо, що передача судна відбулася завдяки укладеному в липні 2021 року Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Бельгійським Федеральним офісом науки і політики та Королівським Бельгійським інститутом природничих наук.

Цим меморандумом Бельгія підтвердила готовність безплатно передати Україні судно Бельгіка 1984 року будівництва. Судно в доброму стані і має унікальне вбудоване обладнання, зокрема високоточні ехолоти.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що у квадратному метрі Чорного моря знайшли мільйон частинок пластику.

Нагадаємо також, що дослідники підрахували, скільки дельфінів живе в Чорному морі.

Читайте також
Екологи знову знайшли мазут із російських танкерів на узбережжі Одещини
Екологи знову знайшли мазут із російських танкерів на узбережжі Одещини

Він продовжує отруювати екосистеми моря та прилеглих лиманів

ДЕІ вже 3 місяці ігнорує сотні тонн мазуту на одному з пляжів Одещини, – еколог
ДЕІ вже 3 місяці ігнорує сотні тонн мазуту на одному з пляжів Одещини, – еколог

Якщо не ліквідувати забруднення зараз, з настанням спекотної погоди його площа тільки збільшуватиметься

Стан води у Чорному морі та прилеглих до нього лиманах поступово покращується, – еколог
Стан води у Чорному морі та прилеглих до нього лиманах поступово покращується, – еколог

Проте безперервне горіння “вишок Бойка” продовжує отруювати довкілля