UBTA закликала парламент не ухвалювати законопроєкти, які призведуть до відтоку інвесторів shutterstock

UBTA закликала парламент не ухвалювати законопроєкти, які призведуть до відтоку інвесторів

Олена Яценьо

Законопроєкт № 6426 пропонує фактично заборонити експорт природного газу

Українська асоціація бізнесу і торгівлі (UBTA) закликала Верховну Раду не ухвалювати законопроєкти № 6426 та №6426-1 про посилення участі держави в регулюванні ринку газу, що матиме негативні наслідки для інвестиційного клімату України.

Відповідне звернення UBTA оприлюднила на фейсбук-сторінці асоціації.

"Ухваленням законодавчих ініціатив № 6426 та № 6426-1 не буде досягнуто мети щодо врегулювання наслідків світової енергетичної кризи в Україні, це призведе лише до її поглиблення та до негативних наслідків для українських компаній-експортерів. Для розвитку енергетичного сектору та енергетичної незалежності України повинні працювати ринкові правила, а не державне регулювання, яке спотворює конкуренцію та заважає бізнесу стабільно функціонувати. Зважаючи на це, асоціація просить відкликати законопроєкти № 6426 та № 6426-1", — ідеться в листі UBTA до голови комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса.

В асоціації наголосили, що законопроєкт № 6426 пропонує фактично заборонити експорт природного газу з України, що матиме негативний вплив на умови функціонування ринку газу, адже призведе до порушення міжнародно-правових зобов’язань та договірних відносин між контрагентами та, як наслідок, спричинить вихід із сектору іноземних інвесторів.

Окрім того, цей законопроєкт пропонує встановити опосередковану державну допомогу окремим суб’єктам господарювання коштом учасників ринку природного газу без визначення їм джерел відшкодування збитків, що суперечить вимогам ст. 4 та 5 Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання" щодо можливих форм та критеріїв допустимості державної допомоги.

Водночас законопроєкт № 6426-1 не тільки встановлює регульований ринок природного газу, що суперечить європейським зобов’язанням, але й залишає незрозумілим повноваження нового регулятора — Кризового комітету", який отримає невичерпні повноваження, що фактично знищать зрозумілі правила функціонування ринку газу.

Зокрема, за поданням "Кризового комітету", на ринку газу зможуть впроваджуватися такі заходи, як примусовий продаж видобувними компаніями газу на біржі та встановлення цінових обмежень на ринку газу

На думку членів UBTA, наявність такого органу над Міністерством енергетики та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), дасть негативний сигнал іноземним інвесторам, адже законодавчо закріплений механізм розподілу повноважень між державними органами буде порушено.

З огляду на викладене вище, підсумували в асоціації, ухвалення законодавчих ініціатив № 6426 та № 6426-1 може призвести до відтоку інвестицій з галузі, що є стратегічно важливою в питаннях національної енергетичної безпеки України.

Раніше ЕкоПолітика писала, що Європейська комісія розглядає можливість визнання інвестицій у газові й атомні проєкти зеленими за певних умов як тимчасовий захід для кроку, який може допомогти перейти до "чистого нуля".

Читайте також
Представники бізнесу та влади обговорять приєднання України до ENTSO-E
Представники бізнесу та влади обговорять приєднання України до ENTSO-E

Обговорення розпочнеться о 12:00 та відбудеться в онлайн-форматі

Торік Україна майже вдвічі перевиконала план зі зменшення викидів в енергетиці
Торік Україна майже вдвічі перевиконала план зі зменшення викидів в енергетиці

Подальший прогрес у виконанні НПСВ тісно пов’язаний із реалізацією програм екомодернізації

Як Німеччині позбутися енергозалежності від РФ: пропозиції WWF
Як Німеччині позбутися енергозалежності від РФ: пропозиції WWF

Німеччина задовольняє більшість своїх енергетичних потреб саме за рахунок Росії