У Верховну Раду України подали законопроєкт №5464 "Про альтернативні види палива", розроблений Держенергоефективності спільно з Міністерством ененергетики та Біоенергетичною асоціацією України.
Про це сказано на сайті Кабінету міністрів. Автор документу — нардеп від "Слуги народу" Андрій Жупанин.
"Мета обох законопроєктів – створити належне законодавче підґрунтя для розвитку ринку біометану в Україні та заміщення природного газу при виробництві електричної та теплової енергії", — повідомив в.о. голови Держенергоефективності Костянтин Гура.
"Потенціал заміщення газу біометаном становить близько 8 млрд м3 у рік. Якщо взяти до уваги те, що минулого року Україна імпортувала близько 16 млрд м3 газу, то фактично половину цього імпорту можна забезпечити за рахунок виробництва вітчизняного біометану", — додав заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко.
Що передбачає законопроєкт
Зміни передбачають визначення терміну "біометан", що наразі відсутній у Законі України "Про альтернативні види палива", а також встановлення законодавчих основ для створення і функціонування реєстру біометану.
Згідно з дослідженнями Біоенергетичної Асоціації України економічний потенціал виробництва біометану в Україні з використанням технології зброджування оцінювався у 2018 році в 6,8 млрд м3 метану. Потенціал охоплює біогаз з відходів та побічної продукції АПК (2,8 млрд м3), зібраний на полігонах та звалищах ТПВ та отриманий з промислових та комунальних стічних вод (1,0 млрд м3), а також з силосу кукурудзи АПК (3,0 млрд м3).
Експертні оцінки показують, що у 2050 році потенціал виробництва біогазу може зрости до 17 млрд м3. Суттєве збільшення потенціалу біогазу/біометану може статися за рахунок росту промислового виробництва, розширення сировинної бази для виробництва біогазу (пожнивні рештки), укрупнення тваринницьких підприємств та переходу від захоронення ТПВ до використання технології механіко-біологічної обробки.
Щоб сприяти розвитку цієї сфери, на законодавчому рівні пропонується:
ввести термінологію;
визначити особливості доступу виробників біометану до газотранспортних та газорозподільних систем;
- запровадити реєстр виробництва та споживання біометану;
- ввести порядок надання гарантій походження біометану.
Завдяки ухваленню законопроєктів буде можливість верифікувати очищений біогаз (біометан), надавати гарантії походження на певний обсяг поданого в газотранспортну систему біометану, а потім виробляти теплову та електричну енергію на генеруючих об’єктах безпосередньо біля споживача.
Ухвалення законопроєкту дозволить:
- запустити ринок біометану в Україні;
- розширити можливості виробників біометану щодо реалізації електричної та теплової енергії безпосередньо біля споживача;
- збільшити енергетичну ефективність утилізації виробленого біогазу;
- налагодити експорт біометану до ЄС;
- збільшити інвестиції, зокрема іноземні, у розвиток біоенергетики України;
- підвищити економічну привабливість біогазових проєктів для потенційних інвесторів;
- скоротити імпорт природного газу;
- зменшити викиди парникових газів.
Як повідомляла ЕкоПолітика, 13 квітня на полігоні в Малашівцях, що під Тернополем, запрацювала перша в області сучасна станція дегазації загальною потужністю 659 кВт.