Популяція мігруючих видів прісноводної риби стрімко скорочується. Цю кризу можна не помітити під водою річок, проте вона загрожує здоров’ю водойм та продовольчій безпеці світу. Щоб уникнути катастрофи, країни мають забезпечити прохідність річок та перестати перетворювати їх у зливні труби.
Про це свідчить звіт ООН, про який повідомило медіа Еarth.com.
Зникнення риби як багатовимірна проблема
Мігруючі прісноводні риби насправді відіграють величезну роль. Вони підтримують здорове функціонування річок, формуючи харчові мережі та переміщуючи поживні речовини. Водночас ці тварини є основою для рибних господарств, продовольчої безпеки та працевлаштування сотень мільйонів людей на планеті.
Людство створює загрози
Насправді чимала частина видів риби не є "місцевими". Ці тварини мігрують і їхній життєвий цикл передусім залежить від відсутності перепон на шляху міграції, яка може сягати тисяч кілометрів.
Проте людство робить все можливе, щоб цьому завадити. Фрагментація водойм через дамби, зміна режиму течій, точкові забруднення й вилов – все це призводить до руйнування природного середовища існування риби. Місця розмноження, годування й нерестування у багатьох країнах спаплюжені людською діяльністю.
Жорстока статистика
У своєму звіті ООН проаналізувала дані щодо 15 тис. видів риб і дані невтішні. Лише з 1970 року популяції прісноводних риб у світі скоротилися на 81%.
Ба більше, 97% з 58 видів риби, занесених до списку мігруючих тварин (CMS), знаходяться під загрозою зникнення.
Екзистенційна небезпека
Причиною зникнення риби є банальна фрагментація їхнього середовища існування. Для міграції потрібен безперешкодний доступ, а люди створюють перепони – греблі, насипи, переправи. Тваринам просто фізично складно потрапити у місця, важливі для їхнього життєвого циклу.
Водночас вплив людей на клімат створює додаткову перешкоду. Глобальне потепління змінює температуру в річках та кількість опадів, що може давати хибні сигнали для риб.
Якщо до теплішої води додати ще й антропогенне забруднення, шансів на виживання популяції стає ще менше.
ЕкоПолітика раніше повідомляла про критику змін у рибному господарстві України. Екоексперти обурені намірами уряду передати Держрибагентству право визначати ліміти на вилов у межах заповідників.