Для досягнення кліматичних та енергетичних цілей у світі необхідно додати та замінити 80 мільйонів кілометрів ліній електропередач до 2040 року.
Про це йдеться у першому глобальному аналізі Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) стану світових електромереж, повідомляє Energy Monitor.
Зазначається, що такий показник дорівнює всій існуючій глобальній мережі. Відсутність уваги до цієї проблеми створить слабку ланку в Зеленому переході.
В МЕА підкреслили, що для досягнення кліматичних цілей використання електроенергії повинно зростати на 20% швидше в наступному десятилітті, ніж у попередньому. Розширені мережі є критично важливими для електрифікації та подальшої декарбонізації багатьох секторів, зокрема для електромобілів, електричних систем опалення та охолодження.
У звіті пояснили, що якщо країни вчасно досягнуть цілей у сфері енергетики та клімату, на вітрові та сонячні джерела припадатиме понад 80% загального збільшення глобальної потужності електроенергії до 2040 року. Протягом 2000-2020 років цей показник сягав 40%. Наразі близько 1,5 ТВт нових зелених потужностей знаходяться на пізній стадії розробки.
"Недавній прогрес у сфері чистої енергії, який ми спостерігаємо в багатьох країнах, є безпрецедентним і викликає оптимізм, але він може бути поставлений під загрозу, якщо уряди та підприємства не об’єднаються, щоб забезпечити готовність світових електромереж до нової глобальної енергетичної економіки, яка швидко розвивається, – заявив виконавчий директор МЕА Фатіх Бірол. – Цей звіт показує, що поставлено на карту і що потрібно зробити. Ми повинні інвестувати в мережі сьогодні, або завтра зіткнемося з глухим кутом".
Зазначається, що затримки в розширенні мережі можуть значно посилити кліматичні зміни. Зокрема викиди вуглецю протягом 2030-2050 років будуть майже на 60 мільярдів тонн вищими. Адже недостатнє розширення мережі призведе до уповільнення розгортання ВДЕ та вимушеної залежності від викопного палива. Це еквівалентно загальним обсягам викидів CO2 у світовому енергетичному секторі за останні чотири роки, що призвело б до підвищення глобальної температури на понад 2°C.
В МЕА закликають уряди розширювати та зміцнювати внутрішні електромережі та з’єднувати їх з іншими країнами. Окрім того, державам варто підтримувати великомасштабні проєкти з передачі електроенергії, а операторам електромереж – переходити на цифрові технології.
Нагадаємо, в Міжнародному енергетичному агентстві закликали багаті країни та країни, що розвиваються, різко посилити цілі щодо зменшення викидів, щоб обмежити глобальне потепління до 1,5°C.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, президент майбутнього кліматичного саміту COP28 Султан Аль Джабер заявив, що світ програє змагання за досягнення своїх цілей щодо зміни клімату.