У Полтаві підприємство "Кернел" побудувало когенераційну установку, яка вироблятиме теплову й електричну енергію для заводу. Її особливість у тому, що в якості палива вона використовуватиме соняшникове лушпиння.
Про це повідомляє місцеве видання "Полтавщина".
Будівництво 8-поверхової споруди на території олійноекстракційного заводу тривало два роки. 14 лютого відбувся її пробний запуск і через 10 днів електростанція має запрацювати у штатному режимі. Завод зможе забезпечувати себе енергією, спалюючи побічний продукт під час виробництва соняшникової олії.
Роботи зі встановлення системи виконувало кременчуцьке підприємство "Котлогаз" за проектом харківського ПрАТ ХКП "Котлоенергопроект". Поряд із "коробкою" в якій розміщений котел, встановили 45-метрову димову трубу, щоби відводити залишки продуктів згоряння соняшникового насіння.
Система складається із парового котла Vyncke паропродуктивністю 52 т/год з параметрами Р=65 бар, t=450 °С та одного турбоагрегату MAN електричною потужністю 10,4 МВт, з виробничим відбором пари з параметрами Р=12 бар, t=246 °С.
Сировиною для вироблення пари та електричної енергії є вода, яку братимуть зі свердловини. Для забезпечення необхідних показників якості живильної води й пари, вода зі свердловини проходитиме хімічне очищення.
Для роботи нової біоелекстростанції потрібно багато води. Реконструкцією заводу передбачили буріння свердловини на водозаборі підприємства. Раніше водозабір складався з однієї свердловини, яку спорудили у 2008 році. Для збільшення водозабезпечення підприємства запланували буріння нової свердловини, глибиною 720 м, яка має стати основною експлуатаційною. Стара свердловина буде переведена у розряд резервної. За рік планують споживати 552 тисяч м³ води.
Встановлення системи оборотного водопостачання призначені для охолодження технологічного обладнання. Новий навіс для розвантаження автомобілів складатиметься з двох систем пиловидалення із двох фільтрувальних установок. Також облаштують систему каплеуловлювача цеху добування олії, в якій фільтруватиметься сировина.
Полтавський завод не єдиний, який отримає таку установку. "Кернел" поступово переводить на біоенергетику своє виробництво і в інших регіонах. Так, у 2019 році компанія отримала від ЄБРР та Фонду чистих технологій довгостроковий кредит у розмірі $56 млн для впровадження проектів "зеленої" енергетики на олійноекстракційних заводах. Залучені інвестиційні кошти "Кернел" спрямував на реалізацію проектів з виробництва відновлюваної енергії на олійноекстракційних заводах у Харківській, Миколаївській, Одеській та Полтавській областях. У 2020 році "Кернел" заявив, що загалом інвестує $170 млн на реалізацію проектів альтернативної енергетики. Станом на 2021-й рік в такому форматі мали запрацювати ще 6 заводів "Кернел" з сумарною генерацією понад 90 МВт.
Як повідомляла ЕкоПолітика, у місті Овруч Житомирської області група компаній “Укртепло”, яка спеціалізується на проєктах у сфері біоенергетики, ввела в експлуатацію Поліську теплоелектростанцію, яка працює на біомасі.