На кількох вулицях Львова тимчасово встановили спеціальні контейнери для збору протермінованих ліків.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці громадської організації Zero Waste Lviv.
Там розповіли, що це пілотний проєкт з утилізації медичних препаратів. Тож Львів став першим українським містом, де запустили збір ліків для їх знешкодження. ГО Zero Waste Lviv дала йому старт за підтримки Управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування ЛМР.
Окрім того, наголошується, що збір протермінованих ліків від населення відбувається в тестовому режимі. Здати небезпечні відходи цього виду в спеціальні контейнери можна буде тільки з 25 листопада до 14 грудня.
Які медикаменти можна віддати на утилізацію
Організатори проєкту закликали львів'ян перебрати домашні аптечки та принести на знешкодження перш за все такі медичні препарати:
- антибіотики;
- гормональні препарати;
- протигрибкові засоби;
- противірусні засоби;
- протизапальні засоби;
- антидепресанти.
"Ліки з цього переліку є небезпечними для довкілля. Їх не можна викидати чи зливати в каналізацію", — зазначили в організації.
Ба більше, на утилізацію просять приносити навіть порожні блістери, без таблеток.
Водночас ліки можуть бути в металевих і пластикових тюбиках, у пластикових баночках і пляшках, у скляних пляшках, у баночках та ампулах. Що стосується скляного пакування, то важливо подбати, щоб воно не розбилося. Для цього його потрібно покласти в коробочку або загорнути в папір.
Керівниця управління екології та природних ресурсів Олександра Сладкова наголосила, що ліки, особливо антибіотики, мають перестати потрапляти в навколишнє природне середовище.
"Потрапляння антибіотиків у довкілля робить бактерії резистентними до антибіотиків, відтак наявні ліки перестають працювати, коли людина на лікуванні антибіотиками", — пояснила вона.
Команда Zero Waste Lviv зауважила, що нині в жодному місті України немає централізованої системи збору таких відходів. Після завершення проєкту експерти підготують рекомендації для розроблення такої системи у Львові.
За словами активістів, важливо протестувати різні варіанти розміщення контейнерів, щоб визначити, які з них найзручніші для людей. Цей проєкт також допоможе показати готовність містян відсортовувати протерміновані ліки, небезпечні для довкілля.
"Ми вже бачимо величезний запит від жителів і хороший відгук на цю ініціативу, але в майбутньому подивимося, які локації для контейнерів та способи комунікації є найбільш ефективними", — прокоментувала голова Zero Waste Lviv Ірина Миронова.
Де здати ліки у Львові
Поки що у Львові встановили шість контейнерів для утилізації за такими адресами:
- пл. Міцкевича, 8 (аптека D.S.);
- вул. Грінченка, 5 (аптека D.S.);
- пр. Червоної Калини, 36 (аптека D.S., ТЦ "Шувар");
- вул. Кульпарківська, 226а (ТРЦ "Victoria Gardens");
- вул. Медової Печери, 1 (6-та поліклініка м. Львова);
- приміщення ОСББ на вул. Любінська.
Усі охочі можуть приносити медпрепарати для утилізації також на стоянки екобуса.
Додамо, що в тестові контейнери не можна викидати шприци, медичні маски та рукавички, ртутовмісні термометри. Ці відходи можна принести на утилізацію в мобільні пункти прийому небезпечних відходів.
Які ліки не потрібно перероблювати
- вітаміни;
- амінокислоти;
- сиропи від кашлю;
- рослинні препарати;
- глюкоза, фізрозчин.
Усі ці ліки не становлять загрози, їх можна викидати в смітник або виливати в унітаз.
Зазначимо, що всі протерміновані медикаменти, зібрані під час проєкту, передадуть ліцензованому підприємству ТОВ “Екологічні інвестиції”. Там їх знешкодять шляхом високотемпературного спалювання.
Як повідомляла ЕкоПолітика, у грудні львівський екобус курсуватиме протягом 21 дня. На утилізацію можна приносити батарейки, люмінесцентні лампи та ртутовмісні термометри.